Łupież – wylecz go z nami!

łupież wylecz go z namiŁupież to powszechny problem, który może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Zrozumienie przyczyn i mechanizmów występowania łupieżu, pozwala podjąć odpowiednie działania w celu utrzymania zdrowej skóry głowy i włosów.

Przyczyny łupieżu

  • Grzyb Malassezia – obecność nadmiaru sebum, które jest produkowane przez gruczoły łojowe skóry tworzy odpowiednią podstawę dla rozwoju grzyba, który wykorzystuje trójglicerydy w łoju jako źródło pokarmu. W wyniku tego procesu grzyb uwalnia kwasy tłuszczowe, które podrażniają skórę i przyspieszają odnowę komórek naskórka, prowadząc do łuszczenia się skóry.
  • Nieodpowiednia higiena, niezdrowy styl życia oraz zmiany hormonalne. Istotne jest regularne mycie włosów, unikanie agresywnych kosmetyków do włosów oraz zdrowy tryb życia.
  • Nieprawidłowa równowaga bakteryjna na skórze głowy. Badania laboratoryjne dowiodły, że brak wystarczającej ilości beztlenowych bakterii Propionibacterium oraz nadmiar tlenowych bakterii Staphylococcus może prowadzić do zaburzeń mikroflory skóry głowy i wystąpienia łupieżu. łupieżu.

Czynniki, które mogą nasilać łupież

  1. Zaburzenia hormonalne: Wzmożony łojotok związany z zaburzeniami hormonalnymi, takimi jak nadmierna produkcja hormonów płciowych, może przyczynić się do wystąpienia łupieżu.
  2. Osłabienie organizmu: Brak snu, chroniczne zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu mogą prowadzić do wzrostu podatności na łupież. Osłabiony układ immunologiczny może sprzyjać stanom zapalnym skóry.
  3. Nieodpowiednia higiena osobista: Zbyt rzadkie mycie głowy oraz niewłaściwe techniki mycia mogą przyczyniać się do nagromadzenia sebum i martwego naskórka na skórze głowy, co sprzyja rozwojowi łupieżu.
  4. Długotrwałe przebywanie w przegrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach: Przesuszenie skóry głowy w wyniku odparowania wilgoci może osłabić bariery hydrolipidową i prowadzić do nadmiernej produkcji sebum.
  5. Nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy: Stosowanie kosmetyków do włosów, które zatykają ujścia mieszków włosowych i gruczołów łojowych, może przyczynić się do nasilonej produkcji sebum i wystąpienia łupieżu.
  6. Nieodpowiednia dieta: Spożycie dużej ilości cukru, tłuszczów nasyconych i węglowodanów prostych może stworzyć korzystne warunki dla rozwoju grzybów. Brak odpowiednich minerałów i witamin w diecie, takich jak magnez, żelazo, selen, cynk, witaminy A, E i z grupy B.

Jak wyleczyć łupież?

To proste! Za pomocą szamponu przeciwłupieżowego DERCOS K . Ma on działanie przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, antybakteryjne oraz regulujące pracę gruczołów łojowych. Oto niektóre z jego składników:

  1. Siarczek selenu / dwusiarczanek selenu: Ma silne działanie przeciwgrzybicze i zmniejsza swędzenie skóry głowy. Skuteczność siarczku selenu w leczeniu łupieżu została potwierdzona badaniami klinicznymi.
  2. Pirytonian cynku: Posiada działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Redukuje łojotok i pozostaje na skórze głowy po umyciu, co zwiększa skuteczność terapii.
  3. Ketokonazol: Jest pochodną imidazolu o silnym działaniu przeciwgrzybiczym. Reguluje pracę gruczołów łojowych i ułatwia oddzielanie łusek od skóry głowy. W szamponach jest stosowany w stężeniu do 2%.
  4. Pirokton olamina: Eliminuje patologiczną florę bakteryjną i grzyby, normalizuje wydzielanie łoju i ma działanie przeciwzapalne.
  5. Oktopiroks: Niszczy różne formy mikroorganizmów, w tym grzyby. Zmniejsza łojotok i działa przeciwzapalnie.
  6. Klimbazol: Pomaga w eliminacji patologicznych grzybów na skórze głowy.
  7. Kwas salicylowy: Ma działanie keratolityczne, pomaga w usunięciu łuszczącego się naskórka.
  8. Ichtiol: Posiada właściwości przeciwzapalne i łagodzi świąd skóry.
  9. Związki siarki: Pomagają w zmniejszeniu łuszczenia się skóry i łagodzą świąd.
  10. Pirytonian cynku i tiosalicylan cynku: Podobnie jak kwas salicylowy, mają działanie keratolityczne i przeciwgrzybicze.
  11. Witamina A: Reguluje proces odnowy komórkowej skóry.

Dodatkowo, szampon przeciwłupieżowy DERCOS K od Vichy zawiera składniki o działaniu nawilżającym i łagodzącym, takie jak woda termalna Vichy, która pomaga w pielęgnacji skóry głowy. Ten szampon, o łagodnej formule, można stosować zarówno w celach leczniczych (jako kilkutygodniową kurację) jak i profilaktycznych (rzadziej, np. 1-2 razy w miesiącu, aby podtrzymać efekt).

Exit mobile version