Manualny drenaż limfatyczny ? co to takiego?

drenaż limfatycznyKażdy z pewnością słyszał o takim zabiegu jak masaż limfatyczny zwany również drenażem limfatycznym. Jest to wyjątkowy typ masażu, który wykonywać mogą tylko wykwalifikowani masażyści, fizjoterapeuci czy rehabilitanci. Jest to masaż wykonywany bardzo powoli, przy małej sile nacisku. Zawsze należy go wykonywać zgodnie z kierunkiem przepływu limfy.
 Podstawowe informacje

Drenaż limfatyczny jest zabiegiem fizjoterapeutycznym. Po dobrze wykonanym drenażu komórki mięśniowe naczyń limfatycznych pracują bardzo intensywnie nawet jeszcze kilka godzin po masażu. Aby zabieg był skuteczny i przyniósł oczekiwane efekty, należy poddać się całej serii masaży. Wówczas zdolność transportowa limfy znacznie wzrośnie, dzięki czemu między innymi będzie istniało znacznie mniejsze ryzyko występowania różnego rodzaju obrzęków. Masaż taki powoduje również, że tworzą się nowe, znacznie lepiej działające oboczne naczynia limfatyczne skóry. 

Jeśli drenaż limfatyczny jest wskazany ze względu na występujące obrzęki, masażysta poza standardowym masażem limfatycznym, wykonuje także tak zwane chwyty obrzękowe. Dzięki temu płyny wchłaniane są znacznie szybciej i lepiej przez limfatyczne naczynia włosowate oraz krwionośne naczynia włosowate żył. To, jakiej siły musi użyć masażysta w dużej mierze zależy od konsystencji obrzęku. Po masażu takim standardowo powinno się stosować specjalne rajstopy uciskowe bądź też bandażowanie kompresyjne, aby obrzęk nie odnowił się. 

Wskazania i przeciwwskazania 

Podstawowymi wskazaniami do wykonania drenażu limfatycznego są przede wszystkim obrzęki tłuszczowe, limfatyczne, pooperacyjne, pourazowe, lipidowe, obrzęki po mastektomii, wysięki, wrzody żylne, niewydolność limfatyczna wrodzona i nabyta. 

Zabiegowi nie można poddać się w przypadku ostrych zapaleń bakteryjnych, ostrych egzem, zakrzepicy, niewydolności serca, nowotworów oraz przerzutów, ale też guzów niewiadomego pochodzenia, otwartych ran, gorączki. Przed masażem zawsze musi nastąpić konsultacja i ewentualne badania w razie jakichkolwiek wątpliwości.

fot. Joe Szilagyi źródło: flickr.com

Exit mobile version