Najlepsze filmy sportowe

Najlepsze filmy sportowe

Filmy puszczane w kinach czy telewizji kojarzą się nam głównie z gatunkami komediowymi, sensacyjnymi, horrorami. Tymczasem niczym oferowane gry przez poker za darmo bez rejestracji, gatunków mamy o wiele więcej. Nieco na uboczu znajdują się produkcje o tematyce sportowej. W zasadzie nie mamy do czynienia z osobnym gatunkiem, lecz podkategorią, która wiąże się z dramatami, filmami obyczajowymi. Niemniej jednak postanowiliśmy sprawdzić naszym zdaniem najlepsze i najciekawsze filmy sportowe.

Najlepszy

Zaczynamy od polskiej produkcji z 2017 roku. Dzieło Łukasza Pawlikowskiego pokazuje nam historię Jerzego Górskiego. To triathlonista, który w 1990 roku zdobył mistrzostwo świata w podwójnych zawodach Ironman. Historia filmowa skupia się głównie na jego walce z uzależnieniem.

Nasz bohater grany przez Jakuba Gierszała to wieloletni narkoman, który w pewnym momencie jest bliski śmierci. Zostaje skierowany do ośrodku Monaru, gdzie poznaje Marka Kotańskiego. Dzięki jego pomocy nie tylko zaczyna wychodzić z nałogu, lecz także rozpoczyna treningi. Wkrótce zostaje zauważony przez kierownika lokalnego basenu, który zaczyna trenować Jurka. Ten nieoczekiwanie zaczyna osiągać sukcesy w triathlonie. Fabularyzowana historia sportowca to przede wszystkim bardzo dobra obsada aktorska, jak i udanie poprowadzona historia.

Rocky

Na naszej liście nie mogło oczywiście zabraknąć legendy. Rocky to film, dzięki któremu Sylvester Stallone szybko wkroczył do pierwszej ligi Hollywood. To także jeden z nielicznych filmów o tematyce sportowej, który zdobył kilka statuetek Oscara, w tym dla najlepszego filmu! Oglądamy tu historię Rocky’ego Balboy, amatorskiego boksera, który nagle staje przed największą szansą i wyzwaniem w swoim życiu.

Aktualny mistrz świata Apollo Creed na 5 tygodni przed kolejną walką pozostaje bez rywala. Postanawia wybrać nieznanego boksera z Filadelfii, dzięki czemu szansę otrzymuje Rocky. Jednocześnie bokser poznaje nieśmiałą Adrian, która zmienia jego podejście do życia. Pewny swego Apollo nie wie, że czeka go twarda walka z amatorem. Tytuł ten zapoczątkował całą serię filmów o Rockym, kontynuowaną obecnie przez dwa filmy o Creedzie.

Fighter

Kolejny film o tematyce bokserskiej, tym razem oparty na prawdziwych wydarzeniach. Micky Ward to bokser, który za bardzo nie ma szczęścia w swojej karierze. Prowadzony przez despotyczną matkę i brata narkomana toczy pojedynki, które nic nie wnoszą do jego kariery. W pewnym momencie poznaje Charlene, dla której postanawia się zmienić. W międzyczasie Dicky zostaje aresztowany i wysłany do więzienia. Micky wraca do treningów i wkrótce staje przed kolejną szansą. Musi nie tylko zmierzyć się z nowymi rywalami, toksyczną rodziną, lecz i trudną przeszłością. Film dostał 2 Oscary dla najlepszej aktorki i aktora drugoplanowego.

Wielki Mike

Tym razem produkcja dramatyczna nieco zbliżona do kina familijnego. Michael to bezdomny nastolatek, który dzięki wyglądowi sportowca dostaje się do dobrego liceum. Nikt za bardzo nie wie jednak, że każdej nocy musi znaleźć sobie miejsce na nocleg. Pewnego wieczoru z samochodu zauważa go Leigh Anne i zabiera na noc do domu. Początkowo sceptycznie nastawiona do niego kobieta postanawia przygarnąć chłopaka do siebie na dłużej, a z czasem także zostać jego legalną opiekunką. W międzyczasie okazuje się, że Mike ma spory talent do gry w futbol. Potrzebuje jednak pomocy nowej rodziny, aby uporać się z przeszłością i odkryć w sobie możliwość zmiany.

Wyścig

Tym razem film z kategorii motoryzacyjnej. Ron Howard znany z Pięknego Umysłu czy Apollo 13 postanowił przybliżyć nam historię z lat 70., kiedy to pojedynek o mistrzostwo Formuły 1 toczyli ze sobą James Hunt i Niki Lauda. Hunt to angielski playboy, który lubi imprezować, brylować na salonach. Lauda to z kolei spokojny i zrównoważony kierowca, który większość czasu spędza na torze czy w garażu. Rywalizują między sobą w niższych kategoriach, by w końcu stanąć do walki w najbardziej elitarnej lidze kierowców. Film posiada bardzo dobre zdjęcia, ścieżkę dźwiękową, dobrze poprowadzoną fabułę.