Kiedy jest najlepszy czas na złuszczanie naskórka?

złuszczanie naskórkaZłuszczanie naskórka to wspaniały zabieg, który przynosi ogromne korzyści dla skóry ? zarówno te estetyczne jak i zdrowotne.

Złuszczona skóra jest pobudzona do regeneracji, zaczyna produkować więcej elastyny oraz kolagenu, jest lepiej dotleniona, dzięki czemu przez długi czas może pozostać świeża, gładka, jędrna i po prostu zdrowa! Trzeba jednak wiedzieć, kiedy jest najlepszy czas na poddanie się zabiegowi, bo jak się okazuje, ma to ogromne znaczenie.

Dlaczego złuszczanie naskórka polecamy tylko zimą i wczesną wiosną?

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że peeling chemiczny to nie to samo, co peeling, który można kupić w sklepie w formie gotowej ?papki? czy peeling samodzielnie przygotowany w domu (przykładowo z fusów po kawie i oliwki). Peeling medyczny to zabieg znacznie bardziej intensywny i przede wszystkim wymagający wykonania przez specjalistę, jakim jest lekarz dermatolog.

Dermatolodzy przestrzegają, iż nie należy poddawać się złuszczaniu naskórka w okresie letnim, ale właśnie zimowym, ewentualnie bardzo wczesną wiosną, bo wówczas jeszcze słońce nie grzeje tak mocno. W przypadku każdego mocniejszego peelingu, nie tylko tego chemicznego, podstawową zasadą, której należy przestrzegać po zabiegu jest całkowity zakaz opalania i ogólnie zalecenie unikania słońca przez okres nawet do czterech tygodni! Wykonując zabieg w zimie, można pozbyć się wszelkich defektów kosmetycznych ?uzyskanych? w czasie lata takich jak przebarwienia, piegi itp.

Jakie przeciwwskazania?

Niestety nie każdemu dane jest skorzystać z oferty złuszczania naskórka. Podstawowym przeciwwskazaniem są wszelkie aktualne infekcje skórne, jak przykładowo opryszczka. Peelingowi temu nie mogą poddawać się osoby, które leczone są retinoidami, a także osoby posiadające ciemne zabarwienie skóry. Peeling  nie jest polecany tym, którzy zaraz po zabiegu chcą wybrać się na wycieczkę w cieplejsze zakątki globu. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja i to lekarz podejmuje ostatecznie decyzję, czy zabieg może być wykonany.

Peeling chemiczny ? jakie kwasy do wyboru?

Peeling peelingowi nierówny. Peeling chemiczny także wykonany jest przy pomocy bardzo różnych preparatów, a każdy z nich działa nieco inaczej, dzięki czemu można uzyskać rozmaite efekty, w zależności od potrzeb oraz oczekiwań klienta. Peelingi chemiczne wykonane są na bazie kwasów. Warto dowiedzieć się, jakie są to kwasy i w jaki sposób działają na skórę. Zaczynajmy!

Kwas glikolowy

Do peelingu chemicznego wykorzystuje się kwas glikolowy w różnych stężeniach. I tak, może to być kwas o stężeniu 20 proc., 35 proc., 50 proc. lub 70 proc. Omawiany kwas o stężeniu do 35 proc. wykorzystuje się do peelingu złuszczającego powierzchniową warstwę naskórka. Efektem zabiegu jest skóra o lepszej elastyczności i kolorycie, mniejsze zmarszczki ulegają spłyceniu, skóra staje się również lepiej nawilżona. Kwas glikolowy o większym natężeniu stosuje się w celu złuszczenia wszystkich warstw naskórka, peeling jest silniejszy, a jego efekt jeszcze bardziej spektakularny.

Niezawodny kwas TCA

Kwas TCA wykorzystywany jest do peelingu chemicznego średniogłębokiego. Bardzo często łączy się go z wyżej opisanym kwasem glikolowym dla uzyskania lepszego efektu. Stosując peeling taki, można pozbyć się blizn potrądzikowych, przebarwień słonecznych, brodawek łojotokowych, a także spłycić zmarszczki.

Zabieg Yellow Peel ? co to takiego?

Jest to stosunkowo delikatny peeling, do którego wykorzystuje się połączenie między innymi kwasu salicylowego, glikolowego, retinowego, wit. C oraz rezorcynę. Yellow Peel likwiduje przebarwienia, drobne zmarszczki, zmiany potrądzikowe, ogólnie zapobiega starzeniu się skóry, poprawia jędrność skóry.

Kwas migdałowy

Peeling z użyciem kwasu migdałowego jest zdecydowanie najlepszą propozycją dla osób posiadających skórę wrażliwą, jest bardzo delikatny. Po zabiegu skóra jest rozjaśniona, a drobniejsze zmarszczki są zredukowane. Kwas migdałowy ma działanie przeciwtrądzikowe oraz przeciwłojotokowe.

Kwas pirogronowy

Kwas ten wykorzystuje się do przygotowania peelingu średniogłębokiego oraz powierzchniowego ? zależy to od stężenia kwasu oraz czasu trzymania. Peeling z kwasem pirogronowym polecany jest szczególnie osobom z takimi problemami jak łojotok, blizny potrądzikowe, poszerzone pory, usuwa też mniejsze zmarszczki.

fot. Nuno Bettencourt źródło: flickr.com