Puder

Puder to kosmetyk, który służy do utrwalania makijażu, matowienia skóry oraz nadania jej gładkiego, wykończonego wyglądu. Jest to nieodłączny element każdego makijażu, który pomaga przedłużyć jego trwałość i zminimalizować błyszczenie się skóry.

Rodzaje pudrów

Puder sypki jest lekki, delikatny i idealny do utrwalania makijażu oraz matowienia skóry. Często jest transparentny, dzięki czemu nie zmienia koloru podkładu.

Puder prasowany (w kamieniu) jest kompaktowy, łatwy do noszenia w torebce i stosowania w ciągu dnia do poprawek. Zazwyczaj ma większe krycie niż puder sypki.

Puder mineralny wykonany z naturalnych minerałów, odpowiedni jest dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. Może występować w formie sypkiej lub prasowanej.

Puder transparentny jest bezbarwny, odpowiedni dla każdego odcienia skóry. Służy głównie do matowienia i utrwalania makijażu, nie dodając koloru.

Puder brązujący (bronzer) używany jest do nadania skórze opalonego wyglądu i konturowania twarzy.

Puder rozświetlający zawiera drobinki odbijające światło, nadając skórze zdrowy, promienny wygląd.

Jak wybrać odpowiedni puder

Dobierając puder, warto wziąć pod uwagę typ skóry. Dla skóry tłustej najlepszy będzie puder matujący, natomiast dla skóry suchej – nawilżający lub rozświetlający. Odcień pudru powinien pasować do Twojego odcienia skóry lub można zdecydować się na puder transparentny, który jest uniwersalny. Zastanów się, do czego głównie potrzebujesz pudru – do utrwalenia makijażu, matowienia skóry, konturowania czy rozświetlania.

Aplikacja pudru

Przed aplikacją pudru nałóż krem nawilżający, bazę i podkład. Do nakładania pudru sypkiego użyj dużego, miękkiego pędzla, a do pudru prasowanego – puszka. Delikatnie wklepuj puder w skórę, aby utrwalić makijaż i zmatowić cerę. Noś puder prasowany w torebce, aby móc poprawić makijaż w ciągu dnia, szczególnie w strefie T (czoło, nos, broda).

Popularne marki pudrów

Laura Mercier Translucent Loose Setting Powder jest ceniony za delikatne wykończenie i trwałość.

Rimmel Stay Matte Pressed Powder jest popularny za przystępną cenę i skuteczne matowienie.

MAC Mineralize Skinfinish Natural znany jest za naturalne wykończenie i możliwość budowania krycia.

Hourglass Veil Translucent Setting Powder uwielbiany jest za jedwabiste wykończenie i efekt rozświetlenia.

Puder jest kluczowym elementem makijażu, który pomaga uzyskać matowy, gładki wygląd skóry i przedłuża trwałość innych kosmetyków. Wybierając odpowiedni puder i stosując go zgodnie z potrzebami swojej skóry, można osiągnąć doskonałe efekty makijażu.

Nakładanie podkładu w proszku (pudru) na skórę może być trudnym zadaniem. Jeżeli nałożysz go zbyt mało efekt nie będzie widoczny. Jeżeli zaś nałożysz go zbyt dużo, będziesz wyglądać jak w masce. W dążeniu do uzyskania nieskazitelnego wyglądu cery można odpowiednio wykorzystać ten kosmetyk, wykorzystując poniższe porady.

Użyj dużego, puszystego pędzla, zanurz go w proszku i zaaplikuj lekką warstwę pudru na całym obszarze twarzy. Następnie ponownie zaaplikuj kosmetyk na pędzel, tym razem lekko dociskając włosie do kosmetyku, a następnie wykonaj długie, łukowate ruchy nanosząc puder na skórę.

Jeżeli są pewne obszary skóry, które wymagają większego pokrycia, np. zaczerwienienia, miejsca nadmiernego przetłuszczania się skóry, możesz zastosować nieco więcej kosmetyku. Wówczas zaaplikuj kosmetyk na pędzel, a następnie lekko dociśnij pędzel do skóry, aby puder wniknął w pory i zmarszczki, a skóra wyglądała na nieskazitelną.

Magdalena Lisek

Fot. licencja Adobe