Chcesz, aby twój naturalny kolor stał się jaśniejszy? Istnie kilka metod, dzięki którym możesz nadać zupełnie nowy charakter swojej fryzurze ? zarówno z pomocą profesjonalisty, jak i samodzielnie. Poznaj sposoby na rozjaśnianie włosów i dowiedz się, jak pielęgnować je po zabiegu!
Na czym polega rozjaśnianie włosów?
W zaciszu własnego domu, tak jak w salonach fryzjerskich, można skutecznie rozjaśnić włosy. Rozjaśnianie jest zabiegiem, podczas którego pozbawiane są one naturalnego pigmentu w procesie utleniania. Produkty rozjaśniające naruszają gładką warstwę włosów i pozwalają na wniknięcie w nie przeznaczonych w tym celu środków chemicznych. W efekcie ich działania pigmenty we włóknach włosów utleniają się, tracąc swoją naturalna barwę.
Rozjaśnianie włosów wymaga wykorzystania produktów zawierających nadtlenek wodoru w różnym stężeniu. Im będzie ono mniejsze, tym łagodniejszy będzie efekt zmiany koloru włosów. Zbyt długie pozostawienie rozjaśniacza na włosach nie spowoduje jednak ich mocniejszego rozjaśnienia! Może natomiast być przyczyną uszkodzeń w strukturze włosów, które w wyniku nadmiernej ekspozycji na działanie preparatu staną się cienkie, pozbawione witalności i porowate lub nawet zaczną wypadać. Proces rozjaśniania jest wieloetapowy, przez co siłą rzeczy kolor włosów również zmienia się stopniowo. Najpierw ciemne włosy przechodzą przez różne odcienie czerwieni i żółci, aby ostatecznie osiągnąć kolor blond.
Całościowe rozjaśnianie włosów czy delikatne pasemka?
W drogeriach i w supermarketach bez trudu kupimy profesjonalne produkty do koloryzacji i rozjaśniania włosów. Chcąc przeprowadzić ten zabieg na całej długości, można sięgnąć po rozjaśniacz lub po farby oraz lakiery o działaniu rozjaśniająco-koloryzującym. Jeśli decydujemy się na rozjaśnianie włosów w domowych warunkach, warto wybierać profesjonalne kosmetyki stworzone właśnie w tym celu, takie jak Schwarzkopf. Właściwie dobrane produkty nie tylko pomogą zmienić kolor włosów, ale także zadbają o ich nawilżenie i wzmocnienie po zabiegu.
Alternatywą dla całościowego rozjaśniania włosów może okazać się balayage. Nazwa tego oferowanego przez większość salonów fryzjerskich zabiegu pochodzi z języka francuskiego. Efekt balayage jest bardziej subtelny, niż ten, który osiągniemy przypadku standardowych i kontrastujących z naturalnym kolorem włosów ?pasemek?. Do jego wykonania można wykorzystać czepek albo ręcznie rozdzielać na pasach folii aluminiowej pasma włosów. W obu przypadkach konieczne będą profesjonalne produkty rozjaśniające oraz pędzelek, za pomocą którego równomiernie je nałożymy. Tak przeprowadzone rozjaśnianie włosów pozwoli urozmaicić fryzurę o różnorodne odcienie i nada jej lekkości.
Odżywianie i pielęgnacja włosów rozjaśnianych
Rozjaśnione włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Z uwagi na to, że kosmetyki mające na celu zmianę koloru naruszają strukturę włókien, pozwalając tym samym na utlenianie naturalnego pigmentu, włosy mogą potrzebować dodatkowego odżywienia i nawilżenia. W większości kosmetyków umożliwiających samodzielne rozjaśnianie włosów znajdziemy więc także składniki mające korzystny wpływ na kondycję fryzury po takim zabiegu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby sięgnąć również po dodatkowe odżywki lub olejki o lekkiej formule, które pomogą przywrócić włosom równowagę oraz zadbają o ich zdrowy wygląd bez obciążania fryzury.