Zespół naukowców z Uniwersytetu Południowej Florydy opublikował wyniki badań prowadzonych nad właściwościami leczniczymi kawy. Efekty przeprowadzonych badań okazały się zaskakujące.
Badania prowadzone z udziałem myszy wykazały, że kawa zawiera substancję, która wchodzi w interakcje z kofeiną, chroniąc w efekcie przed chorobą Alzheimera. Interakcja zwiększa poziom czynnika wzrostu we krwi, który pomaga w walce z procesem chorobowym. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Journal of Alzheimer?s Disease 28 czerwca 2011 r. Podobne rezultaty nie zostały uzyskane w przypadku kawy bezkofeinowej oraz innych napojów zawierających kofeinę.
Wcześniejsze badania obserwacyjne z udziałem ludzi wykazały, że codzienne spożywanie kawy przez osoby w średnim wieku oraz przez seniorów, zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Wówczas naukowcy uznali, że efekt ten zawdzięczamy kofeinie, która zmniejsza produkcję nieprawidłowego białka powodującego chorobę Alzheimera (beta-amyloidu).
Nowe badanie nie umniejsza roli kofeiny w zapobieganiu chorobie Alzheimera, ale pokazuje, że nie tylko kofeina bierze udział w tym procesie. Kofeina zawarta w kawie, w połączeniu z innym, tajemniczym składnikiem, powoduje wzrost poziomu czynnika wzrostu zwanego GCSF, którego niedobór występuje u pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera.
Naukowcy nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, jaka substancja wspiera kofeinę w profilaktyce tej choroby. Dążą jednak do odkrycia nieznanego składnika, ponieważ byłby to przełom na rynku napojów zawierających kofeinę. Wzbogacenie tych napojów w tajemniczy składnik znajdujący się tylko w kawie, mógłby wesprzeć profilaktykę choroby atakującej pamięć.
W badaniach została wykorzystana jedynie kawa ziarnista, nie rozpuszczalna, dlatego nie wiadomo, czy zapewniłaby ona podobne efekty. Naukowcy podkreślają, że podwyższenie poziomu GCSF jest istotne, ponieważ poprawia pamięć. GCSF usuwa szkodliwe białko beta-amyloidowe inicjujące chorobę, tworzy nowe połączenia między komórkami mózgu i wspiera tworzenie się nowych neuronów. Czynnik GCSF rekrutuje komórki macierzyste ze szpiku kostnego sprawiając, że migrują do mózgu gdzie są wykorzystywane przez organizm w walce z chorobą.
Powyższe mechanizmy, za które odpowiada czynnik GCSF mogą zdaniem naukowców wspierać kofeinę w hamowaniu procesu wytwarzania beta-amyloidu w mózgu. Kawa jest bezpieczna dla większości osób, jeżeli jest spożywana w umiarkowanych ilościach, to jest w ilości około 4 ? 5 filiżanek dziennie. Taka ilość w ocenie naukowców jest niezbędna, a jednocześnie wystarczająca do tego, aby czerpać korzyści prozdrowotne w postaci zapobiegania chorobie Alzheimera.