Weekend we Wrocławiu

weekend we wrocłwiuWrocław to jedno z najpiękniejszych miast w naszym kraju. Na wrocławskim rynku zawsze dzieje się coś ciekawego. Ostrów Tumski kusi ciekawą architekturą.

Odra przyciąga romantyczne chwile, a w Hali Stulecia czekają ciekawe instalacje i wystawy.

Wrocławianie to ludzie niezwykle szczęśliwi, ich miasto zostało w 2015 roku ogłoszone jednym z 250 miast Europy – w którym żyje się najlepiej. Ciekawostką jest to, że we Wrocławiu mieszka aż 430 milionerów, którzy są lokalnymi patriotami i dbają o rozwój Wrocławia.

Breslau

Sam Wrocław jest kojarzony przez wszystkich jako miasto, które ma niemiecką historię. I rzeczywiście przed II WŚ Wrocław leżał w granicach III Rzeszy. Wikipedia podaje, że jego początki historycy wywodzą od słowiańskiej osady, która nazywała się Breslau. Jednak bardziej prawdopodobne wydaje się wywodzeni|e nazwy Breslau od imienia czeskiego księcia Vratislava. Wrocław nazywany był przez mieszkańców jako Brassel” lub Prassel.

Ostrów Tumski

To najpiękniejsze i najstarsze miejsce Wrocławia. To właśnie tu powstało pierwsze opactwo wokół którego wybudowano miasto. Zabytki architektury sakralnej przyciągają turystów z całego świata. Niegdyś Ostrów Tumski był wyspą, obecnie Odra przepływa wzdłuż lewego brzegu Ostrowa. Warto tam zwiedzić Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, najokazalszy, gotycki zabytek Wrocławia. Ciekawy jest też kościół Św. Idziego – najstarszy zachowany budynek w stylu romańskim.

Gotycka architektura Wrocławia

Gotyckie budowle zachwycają strzelistością kształtów, wysokością i rozmachem budowli, ilością światła wpadającego do wnętrza dzięki bardzo wysokim świetlikom i otworom okiennym. Okna gotyckich budowli to swoiste dzieła sztuki witrażowej. Wieżyczki katedr i kościołów zachwycają zdobiąc krajobrazy miejskie.

Miłośnicy gotyku znajdą we Wrocławiu wiele budynków wartych uwagi i odwiedzenia. Są to m.in. Ratusz, Archikatedra wrocławska, Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, Kościół i klasztor bernardynów, w którym mieści się Muzeum Architektury i in.

Rynek we Wrocławiu

Rynek Wrocławia to jeden z najstarszych i największych placów Europy. Historycy nie są zgodni co do daty powstania rynku, jednak najczęściej wskazują okres panowania Henryka Brodatego czyli 1214 a 1232 rok.

Najokazalszą budowlą na Wrocławskim rynku jest Stary Ratusz. Czasy jego powstania datuje się na rok 1299, na podstawie rachunków będących należnością za wybudowanie Consistorium. Budowniczymi byli Martinus i Albericus. Dziś ta najstarsza część ratusza jest wchłonięta przez kolejne etapy prac budowlanych. To co można zobaczyć w Ratuszu to powstałe w XIV wieku praetorium, Izba Sądowa z XV wieku i wieża ratuszowa, z której tarasu odgrywany jest hejnał wrocławski.

Piękne kamieniczki okalające wrocławski rynek powstawały już XIII wieku budowane przez zamożnych mieszczan i kupców. Przez wieki były wielokrotnie przebudowywane dzięki czemu ich architektura jest unikalna. Każda kamieniczka wrocławska ma własne, niepowtarzalne motywy i każda ma swoją historię.

Ciekawostką wrocławskiego rynku jest pręgierz, który służył wymierzaniu kary chłosty. Dziś pod słupem pręgierzowym umawia się młodzież na spotkania, tak jak pod Mickiewiczem w Krakowie.

Noclegi

Jadąc na weekend do Wrocławia można skorzystać z noclegu w luksusowych apartamentach znajdujących się w samym centrum miasta. Te zaprojektowane z ogromną dbałością o szczegół i kładące nacisk na komfort użytkowania apartamenty pozwalają nie tylko spędzić noc w doskonałych warunkach ale też przygotować samodzielnie posiłki. To pozwala zaoszczędzić na wydatkach związanych z wyżywieniem w czasie podróży.

fot. Peter Balcerzak źródło: flickr.com