Choroba wrzodowa żołądka często daje o sobie znać zwłaszcza w porach przejściowych, czyli wiosną i jesienią. Towarzyszą jej wyjątkowo uciążliwe objawy. Jeśli często odczuwasz ból, cierpisz na zgagę, nudności lub zaparcia ? możesz mieć wrzody żołądka. Zobacz, jakie są przyczyny tej choroby i jak sobie z nią radzić.
Objawy choroby wrzodowej
Pierwszym z wielu objawów wrzodów żołądka jest ból, któremu towarzyszy uczucie pieczenia. Pojawia się po upływie 1-2 godzin po posiłku, zlokalizowany jest w okolicy dołka podsercowego. Jeśli natomiast odczuwamy ból pod prawym łukiem żebrowym, możemy mieć do czynienia z wrzodami dwunastnicy ? dyskomfort odczuwać będziemy w takim przypadku po 3-5 godzinach po posiłku lub na czczo. Chorobie wrzodowej towarzyszyć mogą także zgaga i niestrawność; pojawić się mogą nudności i wymioty. Kolejnym objawem są zaparcia. Często zauważyć możemy spadek masy ciała, zmęczenie i osłabienie. Nieleczona choroba wrzodowa doprowadzić może do bardzo poważnego i niebezpiecznego krwotoku wewnętrznego, warto więc działać już przy pierwszych objawach.
Jakie są przyczyny wrzodów żołądka?
Bezpośrednią przyczyną wrzodów żołądka jest nadkwasota. Termin ten oznacza nadmiar kwasów żołądkowych, zwłaszcza kwasu solnego ? powoduje on uszkodzenie błony śluzowej ochraniającej żołądek i w efekcie powstanie nadżerek. U podłoża wrzodów żołądka leżeć może bardzo wiele różnych przyczyn. Po pierwsze powodem zapalenia błony śluzowej może być zakażenie bakteryjne. Po drugie przyczyną choroby może być przewlekłe stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Wrzody żołądka wywołane mogą być również nadmiernym spożyciem alkoholu oraz paleniem papierosów. Często wiążą się także z długotrwałym stresem. Warto pamiętać, że choroba wrzodowa może rozwinąć się też z powodu błędów dietetycznych ? zbyt długie przerwy między posiłkami, nadużywanie przypraw lub potraw sokopędnych ? to tylko część z naszych ?grzeszków?, które poskutkować mogą wrzodami.
Jak radzić sobie z wrzodami żołądka?
Rozpoznanie choroby wrzodowej wiąże się z przeprowadzeniem badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego ? czyli gastroskopią. Uwidocznienie wrzodu oraz pobranie próbek do diagnostyki pozwala na dobranie odpowiedniego leczenia. Zakażenie bakteryjne wymaga odpowiednio dobranej przez lekarza specjalistę kuracji antybiotykowej, pozostałe odmiany choroby wrzodowej leczone są przede wszystkim poprzez hamowanie produkcji kwasu solnego w żołądku; można stosować także środki o działaniu osłonowym. Warto wspomóc leczenie poprzez stosowanie odpowiedniej diety ? wskazane jest przede wszystkim spożywanie niewielkich posiłków, za to ze zwiększoną częstotliwością. W przypadku ostrej choroby wrzodowej konieczne jest rozdrabnianie pokarmów, tak aby uniknąć podrażniania błony śluzowej żołądka. Pomocne mogą okazać się także leki ziołowe dostępne w aptekach bez recepty. Świetnie sprawdza się też wywar z siemienia lnianego doskonale osłaniający śluzówkę żołądka.
Wrzody żołądka to częsta dolegliwość osób żyjących na wysokich obrotach. Stres, nieregularne posiłki, nadmiar kawy, stosowanie leków zamiast odpoczynku ? wszystko to sprawia, że coraz więcej ambitnych, aktywnych zawodowo kobiet cierpi na tę chorobę. Aby uniknąć bolesnych dolegliwości, warto zwrócić szczególną uwagę na właściwą dietę i zadbać o nieco spokojniejszy tryb życia.
Źródło zdjęcia: shutterstock