Z witaminą C nam do twarzy

Zalety witaminy C w dbaniu o urodę

Co pewien czas pojawiają się i są lansowane nowe hity w kosmetyce. Sięga się po egzotyczne rośliny i owoce. W poszukiwaniu cudownych mikstur i składników korzysta się z technologii kosmicznych. Jesteśmy zaskakiwani nietypowymi rozwiązaniami w dbaniu o urodę. Bywa, że rzekome przełomowe rozwiązania przebrzmiewają tak szybko, jak się pojawiły. Tymczasem witamina C trwa od lat, chroniąc nie tylko nasze zdrowie, ale znakomicie sprawdzając się w kosmetyce i jest uważana za królową substancji czynnych.

Zalety witaminy C w dbaniu o urodę

Witamina C, która jest w składzie wielu kosmetyków, pomaga przywrócić zdrowy wygląd zmęczonej skórze, wspomaga leczenie zmian potrądzikowych, chroni przed negatywnym działaniem promieniowania UVA i innymi czynnikami zewnętrznymi. Ma bardzo korzystny wpływ na poprawę mikrokrążenia skóry, co w konsekwencji zwiększa elastyczność i napięcie naczyń. Nie bez powodu jest nazywana eliksirem młodości. Serum z witaminą C jest często stosowane przed ważnymi uroczystościami, na których trzeba wyglądać olśniewająco. Efekt, który uzyskuje się po jego zastosowaniu, nazywany jest „efektem bankietowym”. Sprawdza się w leczeniu przebarwień, na które często uskarżają się kobiety w ciąży. Kwas askorbinowy zawarty w witaminie C jest niezbędny w syntezie kolagenu, dlatego jest wskazany dla cery dojrzałej. Badania dowiodły, że regularne stosowanie kremów z witaminą C zmniejsza rozwój rozstępów skóry. Zauważono wyraźną poprawę jakości skóry u osób borykających się z problemem cellulitu. Kosmetyki z witaminą C są szczególnie polecane osobom ze skórą wrażliwą, przesuszoną, ze skłonnością do przebarwień.

Witamina C – na co trzeba zwrócić uwagę?

Właściwości witaminy C w kosmetyce są niepodważalne. Jak dotąd nie obserwuje się zagrożeń wynikających z jej stosowania. Pamiętać trzeba jednak o kilku rzeczach. Witamina C ma zdolność szybkiego utleniania się pod wpływem światła i temperatury, co powoduje, że traci swoje cenne właściwości. Ponieważ występuje w kosmetykach w różnej formie, warto szukać tej najbardziej stabilnej. Jest to Ascorbyl Tetraisopalmitate, czyli olejowa forma witaminy C, której efektywność utrzymuje się nawet kilka miesięcy. Tradycyjna forma witaminy C jest mało stabilna. Kosmetyki, w skład których wchodzi, dość szybko zmieniają zapach, barwę i przede wszystkim efektywność. Ważność zachowują około miesiąca i powinny być przechowywane w lodówce.

Rodzaje witaminy C w produktach kosmetycznych

Witamina C występuje w produktach kosmetycznych w różnych postaciach. Pochodne kwasu askorbinowego to:

  • Kwas i-askorbinowy – czysta forma witaminy C, która szybko ulega utlenieniu, ale działa błyskawicznie i spektakularnie. Tuż po nałożeniu, można zaobserwować efekt widocznego rozświetlenia skóry twarzy.

  • Glukozyd askorbylu – to pochodna witaminy C i cząsteczki glukozy. Doskonale wnika w głębokie warstwy naskórka, co predestynuje go pielęgnacji cery dojrzałej i skłonnej do przebarwień.

  • Palamitynina askorbylu – działa na powierzchnię skóry. Jest dość stabilna, ale określana jako najmniej aktywna postać witaminy C.

  • Sól magnezowa fosforanu askorbylu – znana przede wszystkim ze względu na swoje działanie antybakteryjne. Idealnie sprawdza się w preparatach przeciwtrądzikowych, blokując tworzenie się czopów zaskórnikowych. Bardzo dobrze też sprawdza się w kosmetykach przeznaczonych dla cery wrażliwej.

  • Tetraizopalmitynian askorbylu – to olejowa forma witaminy C, która działa na skórę ochronnie, przeciwzmarszczkowo i przeciwtrądzikowo. Jest ceniona za wyrównywanie kolorytu skóry i zapobieganie powstawaniu przebarwień.

Jak stosować preparaty kosmetyczne z witaminą C?

Kosmetyki z witaminą C najlepiej jest stosować na suchą skórę – to minimalizuje ryzyko podrażnienia. Po aplikacji dobrze jest odczekać 5-10 minut, żeby kosmetyk dobrze się wchłonął. Dopiero wtedy można przejść do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najnowsze badania potwierdzają, że preparaty z witaminą C można używać nawet wtedy, kiedy skóra będzie eksponowana na intensywne działanie promieni słonecznych.

Witamina C jest wykorzystywana w kosmetykach od lat. Jest na tyle skuteczna, że nie dała się zdetronizować nawet najbardziej nowatorskim składnikom nowoczesnych preparatów kosmetycznych.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. Jill Wellington, Pixabay

Exit mobile version