Zasady stosowania odplamiacza

Plamy

Plamy z trawy na jasnych spodenkach dziecka, wylane wino na jasny dywan lub białą sukienkę, plamy z potu i z krwi, czy też z atramentu to tylko jedne z licznych przykładów plam uciążliwych w usunięciu. Na szczęście istnieją odplamiacze ułatwiające efektywną z nimi walkę.

Skuteczny odplamiacz powinien usuwać plamy świeże i zaschnięte z tą samą mocą, nie niszcząc jednocześnie tkanin, do których jest używany. Odplamiacz w proszku, w płynie czy w piance, np. z serii Vanish, działa tak samo efektywnie i pozwala na pozbycie się różnych zabrudzeń w stosunkowo krótkim czasie. Najbardziej uciążliwe, stare, zaschnięte plamy mogą wymagać namaczania przed praniem zwykłym w pralce lub ręcznie, ale dzięki temu rośnie skuteczność zastosowania odplamiacza.

Asortyment odplamiaczy w walce z plamami

Odplamiacze pozwalają na usunięcie plam różnego pochodzenia, nie tylko na ubraniach, ale i na tapicerce meblowej, na dywanach czy wykładzinach. Można je stosować także do prania koców, namiotów i tapicerki samochodowej. W każdym przypadku można dobrać odpowiedni odplamiacz, który przeznaczony jest stricte do usuwania plam albo efektywnego czyszczenia większych powierzchni, między innymi firanek i dywanów.

Nowością wśród produktów odplamiających są proszki, które usuwają plamy w mniej niż minutę. Chętnie wykorzystywaną linią produktów są proszki i płyny wykorzystujące aktywne cząsteczki tlenu do usuwania nawet zaschniętych plam ? z namaczaniem lub bez, przy pierwszym praniu. Do alergików adresowane są odplamiacze, które nie tylko usuwają plamy przy każdym praniu, ale też eliminują nawet do 99,9 proc. bakterii z naszych ubrań i wykładzin.

Proszek czy płyn?

Odplamiacz w postaci proszku powinien dać efekt przy pierwszy użyciu, ale najlepszym rozwiązaniem jest dodawanie jego niewielkiej ilości do każdego prania. Może sobie nie poradzić z plamami trwałymi, których po prostu wywabić się nie da, ale na pewno jego wykorzystanie przyniesie spodziewane efekty w przypadku plam powstałych po rozlaniu czerwonego wina czy plam z trawy. Proszek do prania wspomagany odplamiaczem zawsze przyniesie lepsze efekty prania. Ubrania zostaną pozbawione uporczywych, zaschniętych plam, które wydawały nam się nie do usunięcia. Poza tym w przypadku garderoby w kolorze białym odplamiacz pozwoli na przywrócenie jej dawnego blasku. Koszule, bluzki i sukienki przestaną być kremowe czy sine. Zyskają dawną biel, która została utracona w toku kolejnych prań. Pamiętajmy przy tym, że namaczanie w odplamiaczu ubrań kolorowych nie powinno trwać zbyt długo, ponieważ może on odbarwić żywe kolory naszej ulubionej odzieży.

Natomiast płyn nalany bezpośrednio na plamę powinien zadziałać szybciej. Można go stosować na analogicznej zasadzie jak proszek ? dodając go do proszku do prania.