Główne kategorie kompozycji zapachowych w perfumach
Nasze gusta są najważniejsze, ale przecież wiele zapachów może się podobać. Trzeba mieć jednak na uwadze, że dany aromat inaczej się prezentuje w porze letniej i zimowej. Znaczenie ma również typ skóry, ponieważ chociażby cera tłusta sprawia, że zapachy są intensywniejsze, a na suchej czuć je znacznie słabiej. To, co podoba nam się u kogoś, na własnej skórze może więc prezentować się zupełnie inaczej.
Warto poznać główne kategorie, wedle których podzielone są perfumy, a mianowicie:
- zapachy kwiatowe – najpopularniejsze, cechującej się delikatnością i z najmocniej wyczuwalną nutą danego kwiatu lub całego bukietu kwiatowego;
- zapachy szyprowe – ciężkie, bazujące na aromacie mchu dębowego;
- zapachy cytrusowe – niezwykle orzeźwiające;
- zapachy orientalne – bazujące na aromatach korzennych.
Bardzo intensywne są również zapachy paprociowe, choć należą do mniej popularnych. Do najcięższych zaś zalicza się zapachy aldehydowe. Tak duża różnorodność może sprawiać kłopoty podczas szukania ulubionych kompozycji, dlatego warto postawić na próbki perfum damskich lub męskich, w zależności od potrzeb.
Zapachy dobrane do typu skóry
Mając na uwadze posiadany typ skóry łatwiej dobrać zapach, który nie tylko będzie satysfakcjonował i trafiał w gusta, ale również w pozytywny sposób zwróci uwagę innych.
Najłatwiej dobrać zapach do skóry normalnej, na której większość kompozycji ładnie się rozwija. Ponadto to minimalne ryzyko powstawania podrażnień czy uczuleń, nawet stosując perfumy z dużą zawartością alkoholu.
Skóra tłusta sprawia, że perfumy są zdecydowanie mocniej wyczuwalne, dlatego warto spryskiwać się mniejszą ich ilością. Polecane są w tym przypadku kompozycje cytrusowe, zamiast nieco przytłaczających zapachów słodkich kwiatów.
Skóra sucha dobrze się komponuje z cięższymi zapachami, choć wybierane perfumy powinny mieć jak najmniejszą zawartość alkoholu, aby nie powodowały podrażnień. Dobrym rozwiązaniem są kompozycje orientalne, kwiatowe, szyprowe i korzenne. Warto postawić na próbki perfum męskich lub damskich, aby znaleźć ulubione zestawienie.
Perfumy niszowe czy z sieciówki?
Perfumy znajdowane na drogeryjnych półkach są łatwo dostępne, w przystępnych cenach i oferują szeroką paletę kompozycji zapachowych. Zadowolą większość odbiorców. Osoby, które lubią mieć pod ręką kilka perfum, inne na każdą okazję.
Niszowe perfumy to zaś propozycja dla koneserów, kolekcjonerów i miłośników ekskluzywnych aromatów. Każdego, kto nie patrzy na cenę, lecz szuka nietypowych połączeń, najlepszych esencji lub naturalnych aromatów.
Czas na perfumy, czyli dlaczego liczy się moment ich wybierania?
Na zakupy i poszukiwania ulubionego aromatu najlepiej wybrać się z rana, rezygnując z dotychczas stosowanych zapachów i jakichkolwiek pachnących kosmetyków. Testowanie lepiej przeprowadzać bezpośrednio na skórze, na wewnętrznej stronie nadgarstka, a nie na papierku.
Czas odgrywa tutaj ważną rolę także z tego względu, że najważniejszą bazę perfum wyczuwa się po dłuższym czasie. W pierwszej kolejności, przez około 30 minut, wyczuwalna jest nuta głowy, a przez następne kilka godzin nuta serca, by na samym końcu do nozdrzy dotarła woń nuty bazowej, dopiero po jej rozwinięciu się na skórze.
Perfumy to niezwykle ważny detal i dodatek do każdej stylizacji, na dowolną okazję. Wybierając nie należy się spieszyć i kierować jedynie ceną czy ładnym opakowaniem, bo istotnych elementów w dobieraniu kompozycji zapachowych jest znacznie więcej.