Arnika ? preparat, który złagodzi ból

ArnikaNagłe urazy zdarzają się każdemu, bez względu na tryb życia ? siniaki, stłuczenia i otarcia to częsta przyczyna dyskomfortu, który ustępuje dopiero po kilku dniach. Na rynku dostępne są różne preparaty przyspieszające gojenie ? wśród nich wyróżniają się te z dodatkiem arniki ? niepozornej rośliny zielnej rodem z Alp, którą cechują cudowne, lecznicze właściwości, przesądzające o jej szerokim zastosowaniu. Czym wyróżnia się arnika górska?

Arnica montana i jej cudowne właściwości

Bywa, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele roślin, które często spotykamy na swojej drodze podczas spacerów do lasu czy na łąkę to rośliny lecznicze. Arnika jest doskonałym przykładem ? to roślina, którą spotkać można głównie na górskich łąkach znajdujących się na określonej wysokości nad poziomem morza. Jej kwiaty kształtem przypominają popularną stokrotkę, a ich łodyżka jest bladozielona i pokryta delikatnym puchem. W poprzednich stuleciach wierzono, że arnika to roślina święta i otaczano ją należytą czcią. Uważano nawet, że Arnica montana chroni przed uderzeniami pioruna i czarownicami. Dziś podejście do ziołolecznictwa uległo zmianie, jednak właściwości arniki wciąż są doceniane i wykorzystywane przez koncerny farmaceutyczne i firmy zielarskie do produkcji preparatów leczniczych. Po tego typu produkty warto sięgnąć zwłaszcza w przypadku wywołanego przez różne czynniki bólu mięśni.

Arnika to roślina bogata w związki chemiczne. Przez długi czas uważano, że za cudowne właściwości arniki odpowiadają zawarte w niej flawonoidy, warunkujące też barwę kwiatów. Obecnie uważa się, że to za sprawą laktonów seskwiterpenowych arnika jest tak cudownym lekarstwem na wiele dolegliwości ? roślina ta wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i grzybobójcze, a przy jej pomocy można uporać się z obrzękami, stłuczeniami czy bólem, który spowodowany jest różnego rodzaju urazami mechanicznymi. Roślina ta będzie świetnym antidotum np. na bóle mięśni spowodowane intensywnym wysiłkiem fizycznym.

Jaki preparat wybrać?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju receptury zawierające arnikę ? to m.in. żele i kremy, płukanki oraz tabletki. Chcąc wybrać najlepszy preparat z arniki, warto sięgnąć po specyfik sporządzony ze świeżych kwiatów ? udowodniono, że podczas ich suszenia dochodzi do zmian, które sprawiają, że właściwości rośliny ulegają osłabieniu. Informacja o tym, jaki rodzaj surowca został wykorzystany do produkcji, powinna znajdować się na opakowaniu.

Suszone ziele arniki warto mieć w domowej apteczce ? można wykonać z niego okłady na rany lub odleżyny. Napar z suszonej arniki może służyć jako naturalna płukanka do jamy ustnej, która przyniesie ukojenie w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł. Samodzielnie przygotowana płukanka to świetna alternatywa dla płukanek znanych marek, które można kupić w drogeriach i aptekach oraz godna uwagi propozycja dla osób ceniących sobie naturalne produkty i ich delikatne działanie.