Ból stóp i zmęczenie nóg nie odpuszczają? Sprawdź, co ci pomoże!

ból stóp 

Zmęczenie i ból stóp mogą nas dopaść właściwie w każdym momencie, przez co potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jak skutecznie zwalczać tego rodzaju dolegliwości, a jednocześnie nie rezygnować z aktywności?

Jak uniknąć bólu stóp?

Według szacunków około połowy swojego życia możemy spędzamy, stojąc lub chodząc. Jednak nawet tak podstawowe czynności mogą znacznie obciążać nasze stopy, co po dłuższym czasie może objawiać się bólem i uczuciem zmęczenia nóg. Istnieje kilka prostych rad, dzięki którym szybko zapomnimy o problemie obolałych stóp. Zwróćmy uwagę, by nasze buty były odpowiednio dopasowane, wygodne i zapewniały stopom podparcie. Nie zapominajmy również o aktywności fizycznej, niezbędnej do zapewnienia prawidłowego krążenia. Niezwykle istotną kwestią jest także regularny odpoczynek oraz utrzymywanie właściwej masy ciała.

Dodatkowa pomoc dla zmęczonych stóp

Świetnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z bólem i zmęczeniem stóp jest też noszenie specjalnych wkładek do butów, które zapobiegają występowaniu przykrych dolegliwości. Obecnie dostępne w sklepach wkładki są opracowywane z myślą o indywidualnych potrzebach użytkowników, związanych z codziennymi zajęciami, a przede wszystkim wykonywaniem obowiązków zawodowych czy uprawianiem sportu.

Jeszcze lepszą propozycją są wkładki żelowe do butów, przykładowo marki Scholl. Tego typu wkładki produkuje się w oparciu o nowoczesną technologię, łączącą dwa rodzaje żelu: twardy podpiera łuk stopy i pięty, natomiast miękki zapewnia amortyzację. Dzięki temu wkładki pochłaniają wstrząsy i zmniejszają ucisk odczuwany podczas ruchu. Dodatkową zaletą wkładek żelowych jest możliwość ich przycięcia w taki sposób, by pasowały do każdego rozmiaru obuwia. Co ważne, mimo przycięcia wkładki nie tracą swojej przyczepności i nie ślizgają się we wnętrzu buta w trakcie noszenia.

Wkładki na każdą okazję

Dostępne wkładki przeznaczone są do różnych rodzajów obuwia. Modele do butów noszonych na co dzień świetnie sprawdzą się zarówno podczas zakupów, spaceru z rodziną, jak i krótkiej wycieczki. Wkładki do obuwia codziennego, w tym butów płaskich i tenisówek, zapewnią prawidłowe podparcie stopom, a nam optymalny komfort. Natomiast innowacyjne wkładki do obuwia sportowego pochłaniają wstrząsy oraz w znacznym stopniu zmniejszają obciążenie stóp i nacisk na stawy. Wkładki do butów sportowych chronią stopy i pozwalają nam zapomnieć o uczuciu zmęczenia nóg, nawet podczas intensywnych ćwiczeń, długiego biegu czy kilkugodzinnej wędrówki.

Jak na co dzień dbać o stopy?

By skutecznie zapobiegać bólowi i zmęczeniu stóp, warto też wzbogacić ich podstawową pielęgnację. Doskonałym sposobem na opuchliznę i zaczerwienienie będą kąpiele stóp w ciepłej, lecz nie gorącej, wodzie z dodatkiem specjalnych soli. Unikajmy klasycznych, zasadowych mydeł, które osłabiają barierę ochronną naskórka.