Choroby wrzodowe żołądka, których można uniknąć

wrzodówNawracające uczucie zgagi, przeszywający ból lub wymiotowanie krwią to tylko nieliczne z symptomów zapowiadających, że coś złego dzieje się z żołądkiem. W większości przypadków są one wywołane chorobą wrzodową, którą, na szczęście, dzięki przestrzeganiu zaleceń lekarza, można leczyć w warunkach domowych.

Na początku warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób przebiega wspomniane schorzenie. Jego kluczowym elementem są wrzody, które kształtem przypominają stożkowate wgłębienia. To nic innego jak miejscowe ubytki znajdujące się w błonie śluzowej żołądka. Mogą być na tyle głębokie, że sięgają do błony mięśniowej ściany narządu. Wywołują także charakterystyczne objawy świadczące o ich istnieniu, dlatego dobrze je poznać.

Oznaki wrzodów żołądka

Jednym z głównym znaków świadczących o chorobie wrzodowej będzie odczuwanie w nadbrzuszu bólu wywołującego uczucie gniecenia albo palenia. Poza wspomnianą zgagą choremu może dokuczać także ból przemieszczający się od okolicy pleców do prawego ramienia. Odczuwany dyskomfort utrzymuje się zazwyczaj od kilku dni do nawet kilku tygodni. Kolejną z oznak wrzodów żołądka są bolesne ataki pojawiające się niezwłocznie po spożytym posiłku oraz uczucie przesycenia czy zapełnionego żołądka zaraz po zjedzeniu. W końcu o chorobie wrzodowej świadczą także krwiste, fusowate wymioty lub stolce o smolistym zabarwieniu.

Czynniki wpływające na pojawianie się wrzodów

Za głównego sprawcę dolegliwości wrzodowych zaliczyć należy bakterię o nazwie Helicobacter pylori. Nie tylko powoduje ona stan zapalny błony śluzowej żołądka, lecz także prowadzi do zmniejszenia wytwarzania śluzu. W konsekwencji powoduje uszkodzenie i osłabienie warstwy ochronnej żołądka, a także wpływa na jego słabszą ochronę przed agresywnymi czynnikami.

Równocześnie wrzody żołądka mogą być skutkiem ubocznym zażywania niektórych środków farmaceutycznych o właściwościach przeciwzapalnych. Wśród nich znajdują się między innymi aspiryna czy ibuprofen. Wrzody tworzą się także pod wpływem regularnego palenia papierosów. Dym tytoniowy osłabia błonę śluzową żołądka i sprzyja powstawaniu ubytków. Dodatkowo u chorych, którzy są nałogowymi palaczami, zaobserwowano częstsze nawroty choroby i więcej trudności podczas procesu leczenia tej przypadłości. W końcu na występowanie wrzodów oddziałują też czynniki genetyczne, jak chociażby posiadanie grupy krwi 0.

Leczenie wrzodów

W trakcie stosowania terapii leczniczej dąży się do wygojenia istniejących wrzodów i usunięcia czynników mających bezpośredni wpływ na powstawanie kolejnych. Najistotniejsze okazuje się całkowite pozbycie się z organizmu bakterii Helicobacter, co można uzyskać przy stosowaniu odpowiednich antybiotyków. Dodatkowo można także sięgnąć po leki minimalizujące kwasotę w żołądku lub takie, które zablokują działanie histaminy na komórki wydzielające kwas. W nielicznych przypadkach dochodzi do przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych. W końcu leczenie wrzodów w warunkach domowych przebiegnie sprawniej, jeśli chory zdecyduje się na zmianę dotychczasowego trybu życia oraz będzie starał się o unikanie stresu.

Exit mobile version