Czym jest Black Friday? Czy warto robić zakupy w ten dzień?

Black FridayWszyscy lubimy robić zakupy. Najbardziej udane są wtedy gdy możemy kupić dużo i do tego bardzo tanio. Sprzedawcy wychodzą nam naprzeciw wprowadzając różne okazje. Wyprzedaże letnie, zimowe czy tzw. mid season kuszą obniżkami i okazjami. Do tej listy od jakiegoś czasu dołączył też jeden szczególny dzień zwany Black Friday. Czym jest to święto handlu i na jakie obniżki możemy liczyć w ten dzień dowiecie się z tego artykułu.

Co to jest Black Friday?

Czarny Piątek (ang. Black Friday) to tradycja handlowa jaka narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Jest on obchodzony zawsze w pierwszy piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. To z kolej zawsze przypada w czwarty czwartek listopada. Black Friday wypada więc zawsze pod koniec listopada i tym samym rozpoczyna sezon świątecznych Wyprzedaży poprzedzających oczywiście Boże Narodzenie. To doskonała okazja zakupowa dla tych, którzy chcą wcześniej i w dobrej cenie zaopatrzyć się w prezenty świąteczne dla swoich bliskich.

Skąd wzięła się w Polsce tradycja Black Friday?

Przyjęliśmy od Amerykanów Walentynki i Halloween i podobnie jest z Black Friday. Na dobre ta tradycja wyprzedaży rozpowszechniła się w Polsce dopiero kilka lat temu. Wcześniej była mniej popularna i obecna w niewielkim stopniu. Ale od 2015 r. na stałe wpisała się w kalendarz wyprzedaży. Dziś specjalne oferty i zniżki w Black Friday mają prawie wszystkie sklepy, zarówno działające stacjonarnie jak online. Podobnie jak inne amerykańskie święta i to Polacy szybko pokochali. Po kilku latach nie wyobrażamy sobie przedświątecznych zakupów bez możliwości skorzystania z wyprzedaży w Black Friday.

cyber monday

Co możemy zyskać, robiąc zakupy w Black Friday?

Black Friday nie jest dla sprzedawców zwykłym ?wietrzeniem magazynów? i wyprzedażą zalegających w nich produktów po niskich cenach. W ten dzień możemy liczyć na bardzo wysokie, sięgające nawet kilkudziesięciu procent rabaty na topowe i najbardziej poszukiwane produkty. Z roku na rok sklepy wręcz prześcigają się w ofertach i tym by wyróżnić się w ten dzień. Wiele z nich wydłuża też czas obowiązywania zniżek. I tak Black Friday to bardzo części Black Weekend lub nawet cały Black Week, w którym rabaty obowiązują nawet przez cały tydzień. Oprócz specjalnych cen u wielu sprzedawców internetowych możemy liczyć też w ten dzień np. na darmową dostawę. Z zakupów w Black Friday naprawdę warto skorzystać bo niektóre produkty mogą być tańsze nawet o 70%. Warto się jednak pospieszyć i dobrze przygotować. Jak podają badania, z roku na rok Polacy coraz chętniej korzystają z Black Friday. Wydają statystycznie nawet 7 razy więcej na zakupy w ten dzień niż w innych dniach roku. Jak widać więc chętnych na okazje nie brakuje.

Black Friday, a może Cyber Monday

Jeśli jednak spóźnimy się na Black Friday i nie uda nam się upolować wymarzonego produktu  nic straconego. Czeka nas jeszcze tzw. Cyber Monday. Mowa tutaj oczywiście o pierwszym poniedziałku tuż po Czarnym Piątku. Wtedy podobne rabaty, obniżki i okazje oferują zazwyczaj sklepy internetowe. To kolejna tradycja jaka przyszłą do nas z USA i rozpowszechniła się wraz z rozwojem e-handlu. Pamiętajmy więc, iż w 2021 r. kolejny Black Friday wypada 26 listopada, a Cyber Monday 29 listopada.