Deska serów i owoców ? te duety podbijają podniebienia

deska serów

Sery są ważnym elementem kuchni francuskiej, włoskiej, holenderskiej i meksykańskiej. Koneserzy serów zwykli raczyć się nimi nie tylko na pizzy i w kanapkach, ale przede wszystkim w formie deski serów, która oprócz serowych przysmaków zawiera także dodatki podkreślające ich smak.

Klasyczna deska serów zawiera różne dodatki, w tym np. smarowidła, pieczywo, orzechy, owoce i słone przekąski (np. krakersy, oliwki). Niemniej w lżejszej wersji można przygotować deskę serową tylko poprzez zestawienie serów z owocami. Poniżej przedstawione duety doskonale do siebie pasują.

  1. Winogrona i Gouda

Gouda charakteryzuje się łagodnym, maślanym smakiem i kremowa konsystencją. Należy on do najbardziej popularnych serów na świecie. Winogrona doskonale podkreślają charakterystyczny smak goudy, zarówno czerwone, jak i zielone. Można je podawać także do innych serów półtwardych.

  1. Truskawki i Brie

Brie jest francuskim serem podpuszczkowym wytwarzanym z krowiego mleka. Posiada on delikatną woń pleśni i dymu. Pod aksamitną, białą skórką ukrywa się miąższ o intensywnym smaku. Truskawki o orzeźwiającym, słodko ? kwaśnym smaku doskonale komponują się z serem Brie.

  1. Gruszka i Gorgonzola

Ten duet sprawdza się nie tylko na desce serów, ale także w wersji zapiekanej gruszki nadziewanej włoskim serem z porostem niebieskiej pleśni. Gruszka charakteryzuje się orzeźwiającym, słodkim smakiem, natomiast gorgonzola posiada słony, grzybowo ? pikantny smak.

  1. Figi i Ricotta

Ricotta należy do miękkich, niedojrzewających serów zwarowych. Produkuje się go z mleka koziego, krowiego lub owczego. Włoska ricotta charakteryzuje się bardzo delikatnym smakiem. Nie zawiera on soli i powstaje na bazie ponownie gotowanej serwatki, która pozostaje w procesie produkcji innych serów. Ser ricotta najlepiej smakuje w zestawieniu z dodatkami o wyrazistym smaku ? na przykład z figami, zarówno świeżymi, jak i suszonymi.

  1. Śliwki i Pecorino

Pecorino jest twardym serem podpuszczkowym produkowanym z owczego mleka.  Wyjątkiem jest ser Pecorino Romano produkowany z mleka koziego pochodzącego z prowincji Lazio i Sardynii. Przysmak o słomkowym kolorze, grudkowatej, łatwej do skruszenia konsystencji jest pokryty cienką skórką w kolorze kości słoniowej. Smak sera Pecorino można określić jako lekko słony, kremowy i łagodny. Doskonale smakuje ze świeżymi, słodkimi śliwkami.

Exit mobile version