Farbowanie włosów ? ?5? powodów, dla których lepiej nie robić tego w domu

Farbowanie włosówNaturalna barwa włosów jest uzależniona od zawartości melaniny. Melanina może mieć postać eumelaniny, od której zależy ton włosów oraz od feoemelaniny, która nadaje ciepły odcień włosom. Zabieg farbowania włosów pozwala na zmianę wizerunku, odświeżenie naturalnego koloru włosów oraz ukrywanie oznak siwienia włosów.

Włosy mogą zmienić barwę pod wpływem zaburzeń zdrowotnych, na przykład zaburzeń hormonalnych powodujących niedobór lub nadmiar melaniny. W okresie stresu i silnych przeżyć emocjonalnych może dojść do siwienia włosów ? nawet w ciągu kilku dni. Siwienie spowodowane zanikiem melaniny może być spowodowane również procesem starzenia się organizmu.

  1. Kolor nie zawsze taki, jak na opakowaniu

Zabieg farbowania włosów z pozoru jest prosty ? w końcu w drogeriach i supermarketach można znaleźć farby do włosów, więc skoro dostępność jest tak ogromna, można przypuszczać, że każdy może ufarbować sobie włosy samodzielnie. Niemniej podczas samodzielnego farbowania włosów można popełnić szereg błędów. Poza tym, producent nie daje gwarancji efektu widocznego na opakowaniu, a to właśnie odcień widniejący na opakowaniu jest głównym kryterium wyboru określonego produktu.

  1. Trudności z równomiernym rozłożeniem farby

Profesjonalny fryzjer nakłada farbę najpierw w na tył głowy, następnie na skronie, a dopiero na koniec na czubek głowy. Pominięcie tej kolejności powoduje, że uzyskany kolor nie będzie równomierny. W przypadku krótkich włosów równomierne nałożenie farby według tej kolejności raczej nie jest skomplikowane. Problematyczne staje się natomiast w przypadku długich włosów. Wystarczy pominięcie jednego pasma włosów, albo nałożenie zbyt dużej ilości farby w niektórych miejscach.

  1. Ryzyko reakcji alergicznej

Przed nałożeniem farby na włosy, warto przeprowadzić próbę uczuleniową. Zaleca to każdy producent farby do włosów. Próba uczuleniowa może polegać na naniesieniu niewielkiej ilości rozrobionej farby na skórę w zgięciu łokcia i odczekaniu 15 minut. Po upływie tego czasu można spłukać farbę. Jeżeli w ciągu dwóch dni nie pojawią się żadne reakcje alergiczne można użyć farby. Łatwo sobie wyobrazić skutki pominięcia próby uczuleniowej w przypadku, gdy osoba farbująca włosy jest uczulona na składnik farby.

  1. Brak doświadczenia w rozrobieniu farby

Farba do włosów przeznaczona do domowego użytku jest rozrabiana poprzez połączenie kremu koloryzującego i kremu utleniającego. W efekcie powinna postać gładka masa, o jednolitym kolorze. Zarówno krem koloryzujący, jak i krem utleniający muszą być odpowiednio odmierzone. Do rozrobienia farby najlepiej użyć plastikowej miseczki, ewentualnie miseczki ze szkła lub ceramiki. Nie powinno się natomiast używać do farbowania miseczki wykonanej z metalu, która wchodzi w reakcję z utleniaczem.

  1. Używanie farby z poprzedniego farbowania

W przypadku powtórnego farbowania włosów i występowania odrostów, lepiej rozrobić farbę dwukrotnie ? raz do odrostów, a drugi raz do pozostałej części włosów. Pozostawienie niewykorzystanej farby na kolejne farbowanie jest bardzo ryzykowne. Rozrobiona farba szybko się utlenia i traci swoje właściwości, w tym kolor.

Exit mobile version