Fryzury odpowiednie w biurze – co dress code mówi o sposobie uczesania?

Fryzury odpowiednie w biurzeDużo mówi się o zasadach ubioru kobiety w biurze, a znacznie mniej uwagi poświęca się pozostałym elementom stylizacji ? w tym zwłaszcza fryzurze. W kwestii makijażu i dodatków do stylizacji warto zachować umiar i minimalizm. Analogiczne zasady należy odnieść do fryzury.

Do najczęstszych wątpliwości dotyczących dress code w pracy należą dylematy związane z formą koka ? czy powinien być starannie upięty, czy może luźno spięte włosy nie spowodują, że kobieta zostanie odebrana jako nieprofesjonalna pracownica lub partner biznesowy, czy odcień włosów po farbowaniu nie będzie zbyt ekstrawagancki, czy dopuszczalny jest warkocz, czy można nosić włosy rozpuszczone, nawet jeżeli są bardzo długie, a wreszcie jaka długość jest odpowiednia. Nie każda kobieta zwraca na to uwagę, niemniej dla kobiet, którym zależy na profesjonalnym wizerunku, poniższe wskazówki mogą się okazać przydatne.

Po pierwsze ? zadbane włosy

Trudno nadać fryzurze schludny, profesjonalny wygląd, jeżeli włosy nie są zadbane, mają odrosty lub nierównomierny koloryt wynikający z farbowania ich w domu. Wygląd włosów bardzo wpływa na wizerunek kobiety. Prawidłowa pielęgnacja włosów w domu i regularne wizyty w salonie fryzjerskim powinny wejść w nawyk kobietom, którym zależy na zachowaniu profesjonalnego wizerunku.

Gładki bob i inne krótkie cięcia

Krótkie włosy nie są niezgodne z zasadami dress code, wręcz przeciwnie ? wystarczy spojrzeć na Annę Wintour. Wygładzone włosy w wersji o długości ?bob? w połączeniu z grzywką lub bez, prezentują się schludnie i elegancko, a przez to profesjonalnie. Jeszcze krótsze cięcia, z przedziałkiem na boku lub na środku (np. pixie cut), również są przykładem profesjonalnej fryzury do pracy ? można zainspirować się kobietami, które robią karierę w polityce. Oprócz gładkich bobów można wybrać włosy o długości do ramion, z delikatnymi falami, albo proste włosy do ramion tzw. lob (czyt. przedłużony ?bob?).

Delikatne i dyskretne ozdoby

Opaski, spinki, wsuwki, gumki do włosów powinny być bardzo dyskretne, najlepiej w stonowanych kolorach, albo w odcieniu zbliżonym do koloru włosów.

Upinać czy nie?

Upięcia nie są konieczne, o ile nie wymaga tego wewnętrzny regulamin dress code obowiązujący w zakładzie pracy. Włosy o średniej długości powinny być uczesane i zadbane, ale nie ma obowiązku ich upinania. Można zachować profesjonalny wizerunek bez konieczności stania przed lustrem o kwadrans dłużej. Nisko upięty kok też będzie jednak odpowiedni, podobnie jak nisko upięty kucyk, z przedziałkiem pośrodku.

Włosy kręcone czy proste?

Lekki fale są odpowiednie, ale zbyt mocne skręty będą wyglądały nieprofesjonalnie. Jeżeli posiadasz naturalnie kręcone włosy, zadbaj o ich pielęgnację. Jeżeli jesteś posiadaczką prostych włosów, nie musisz przez pięć dni w tygodniu spędzać czas o poranku z lokówką w dłoni. Naturalne proste włosy prezentują się wystarczająco profesjonalnie, aby sprostać wymogom współczesnego dress code.

Koki czy warkocze?

Nisko upięty kok i wysoko upięty kok typu ?bun? będą odpowiednie. Warkocze, które mogłyby sprawdzić się w biurze nie są obecnie na topie, zaś te, które można obejrzeć na Instagramie nadają się raczej jako element stylizacji casualowej. Wśród kobiet na wyższych szczeblach kariery dużym zainteresowaniem cieszy się kok francuski. Koki hiszpańskie, koki z kręconych włosów i inne bardziej fantazyjne upięcia będą odpowiednie na inne okazje niż spotkanie z klientem.

Fryzura dobrana do stylizacji

Fryzura powinna być dobrana do stylizacji, powinna dodawać pewności siebie, podkreślać współczesny, kreatywny styl, ale jednocześnie nie może być przesadzona, teatralna, zbyt fantazyjna. Warto postawić na minimalizm i naturalny wygląd, które zawsze się sprawdzają. Rozpuszczone włosy wyglądają profesjonalne, jeżeli są zadbane i uporządkowane. W przeciwnym razie lepiej postawić na upięcie, albo wybrać się do fryzjera.

Exit mobile version