Jak zadbać o długie włosy?

Jak zadbać o długie włosy

Nasza prababki nosiły długie włosy i potrafiły o nie zadbać. Do późnej starości miały włosy piękne, gęste i błyszczące. Krótkie włosy były absolutnie niedopuszczalne, chyba, że były wynikiem choroby. W latach trzydziestych ubiegłego wieku kobiety uzyskały społeczne przyzwolenie na skrócenie włosów. Coco Chanel reklamowała fryzurę „na chłopczycę” i wiele kobiet z radością skracało włosy, bo nie ma co ukrywać – długie włosy są kłopotliwe, trudne do okiełznania i trzeba mieć dużo czasu i cierpliwości, by należycie o nie zadbać. Niemniej, współcześnie, długie włosy są synonimem kobiecości i szyku. Zwłaszcza, jeśli są błyszczące i zadbane. Na szczęście możemy obecnie wybierać w szerokiej palecie środków pielęgnacyjnych i kosmetycznych, dzięki którym nasze włosy będą w świetnej kondycji.

Cechy długich włosów

Wiele kobiet marzy o długich włosach, ale dość szybko się zniechęca, bo ich „zapuszczanie” trwa wiele miesięcy i wymaga ogromnego samozaparcia. Czasami mamy ochotę chwycić nożyczki i pożegnać się z gąszczem włosów na głowie, które trudno jest ujarzmić. Ta chęć szybko mija, bo długie włosy to prawdziwa ozdoba kobiety. Idealnie nadają się do tworzenia dowolnych fryzur, sprawiają, że wygląda się dziewczęco, a dodatkowo podnosi się własną atrakcyjność w oczach mężczyzn. Niestety o długie włosy trzeba umieć dbać, właściwie je myć i odżywiać, pamiętać o regularnym podcinaniu, bo na końcach niestety się rozdwajają.

Jak prawidłowo myć długie włosy?

Regularne i prawidłowe mycie włosów pozwala uwolnić je od zanieczyszczeń, resztek naskórka, nieprzyjemnego zapachu. Przy wyborze szamponu trzeba się kierować ich rodzajem, a nie długością. Można przecież mieć włosy suche, przetłuszczające się, kręcone, zniszczone farbowaniem lub innymi źle przeprowadzonymi zabiegami pielęgnacyjnymi, grube, cienkie… Na szczęście w drogeriach i aptekach są dostępne wszelkie możliwe szampony pozwalające zadbać nam o czystość skóry głowy i włosów, a także pozbyć się łupieżu. Trochę trudniej sprawa przedstawia się, jeśli chodzi o wycieranie włosów. Ponieważ są one narażone na uszkodzenia mechaniczne, włosy trzeba wycierać bardzo delikatnie, najlepiej partiami. Dobrze jest do tego używać delikatnego, chociaż grubego ręcznika. Można też skorzystać z papierowego ręcznika kuchennego o grubej gramaturze. Metoda odciskania mokrych włosów tzw. plopping bardzo dobrze działa na ich kondycję. To widać już po kilku zabiegach. Włosy są wygładzone i nie elektryzują się.

Właściwy dobór odżywki

Odżywka w przypadku włosów długich jest po prostu niezbędna. Wielu fryzjerów poleca przy stosowaniu odżywki metodę OMO. Na czym ona polega? To proste. Trzeba zastosować system: odżywka, mycie, odżywka. Czyli najpierw włosy powinny być delikatne zmoczone i potraktowane odżywką. Należy przy tym pamiętać, żeby odżywki nie nakładać na skórę głowy i włosy u nasady. Potem na włosy nakłada się szampon, a po jego zmyciu – ponownie odżywkę. Odżywka powinna pozostać na włosach około pięciu minut. Dopiero wtedy można ją zmyć, a włosy delikatnie wysuszyć. Omawiana metoda pozwala dobrze nawilżyć włosy, wygładzić ich strukturę i trwale zlikwidować efekt „puszenia się” włosów. Porady dotyczące rewelacyjnych kosmetyków do pielęgnacji włosów znajdziesz na stronie Soflow.

Rozczesywanie włosów

Czesanie długich włosów to prawdziwe wyzwanie. Przy tej czynności nie należy się spieszyć. Włosy nie powinny być zupełnie mokre ani zbyt suche. Do suszenia mechanicznego dobrze jest wykorzystać suszarkę z jonizacją. Jonizacja pozwala na uwalnianie ładunków ujemnych, które wchodzą w reakcję i neutralizują ładunki dodatnie tworzące się na włosach podczas procesu suszenia. Kluczowa jest szczotka do rozczesywania włosów. Najlepiej sprawdza się z włosa naturalnego, np. włosia dzika. Włosy rozczesuje się zaczynając od dołu, delikatnie posuwając się w górę, cały czas delikatnie je przytrzymując.

Długie włosy w trakcie snu

W czasie snu długie włosy mogą się plątać. Warto związać je delikatnie frotką lub aksamitką. Można też włosy zapleść w luźny warkocz. Nigdy nie należy kłaść się z włosami nawet delikatnie wilgotnymi. Idealnie jest, kiedy stosujemy też powłoczki na poduszki z jedwabiu lub satyny. Takie materiały chronią włosy i przeciwdziałają mechanicznemu uszkodzeniu.

Włosy długie są zdecydowanym atutem kobiety ale tylko wtedy, kiedy są należycie utrzymane.

Exit mobile version