Kawa na ławę – pić albo nie pić?

Interesująca rozmowa Marii Kowalczyk z dietetyk Moniką Stromkie – Złomaniec.

Pani Moniko, czy kawa naprawdę podnosi ciśnienie?

Owszem osoby z nadciśnieniem powinny na nią uważać, bo podnosi ciśnienie, jednak na krótko. Ale kawa pita z umiarem nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie.

Co pani rozumie przez umiar. Ile kaw dziennie wypijać, żeby nie zrobić sobie ?krzywdy??

W ciągu dnia możemy wypić 4-5 filiżanek kawy, co odpowiada około 500 mg kofeiny.

Alternatywa dla kawy – czym zdrowiej jest podnieść sobie ciśnienie?

Herbatą lub napojem z guaraną. Guarana zawiera więcej kofeiny niż kawa. Kryje w sobie także taniny, teobrominę oraz ksantynę – połączenie tych związków zapewnia silny efekt pobudzenia. Herbata czarna – zawiera teinę, z kolei ta podnosi ciśnienie. Poza tym osoby z niskim ciśnieniem powinny dbać o odpowiednie nawodnienie, szczególnie wodą wysokozmineralizowaną. W ciągu dnia powinno być jej około 1,5-2 litry. Ciśnienie podnosi także aktywność fizyczna.

Czy to prawda że zbyt duża ilość „małej czarnej” sieje spustoszenie w organizmie? Jakie mogą być skutki uboczne picia kawy?

Picie ponad 5 filiżanek kawy dziennie powoduje: nadpobudliwość, uczucie niepokoju, często pojawia się także przyspieszony oddech oraz zaburzenia rytmu serca. Regularnie pijąc duże ilości kawy możemy doprowadzić do odwapnienia kości oraz wypłukania magnezu z organizmu, co negatywie odbije się na naszym zdrowiu.

A czy w ogóle coś dobrego zawdzięczamy kawie?

Zawiera antyoksydanty. Te spowalniają procesy starzenia organizmu i zapobiegają rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Kofeina obecna w kawie usprawnia pracę serca i rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając ich wytrzymałość na wysiłek. Kiedyś kawa była stosowana jako środek dopingujący wśród sportowców.

Kawa także poprawia pamięć, kofeina pobudza nasz intelekt i hamuje wydzielanie substancji tłumiących pracę mózgu, szczególnie podczas zmęczenia. Zapewne wielu z nas zauważa, że po wypiciu małej czarnej jest pobudzony, zmęczenie odchodzi a chęć do pracy wraca, przynajmniej na krótko…

Ponadto kawa zawiera biologicznie czynne substancje, które wykazują działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe.

Reasumując: nie demonizujmy kawy. Tak jak w przypadku innych produktów ? ważna jest ilość, odpowiednia dawka może działać nawet terapeutycznie, w nadmiarze – szkodzi.

Dziękuję! Przekonała mnie pani, żeby jednak nie rezygnować z porannego i popołudniowego rytuału.

Exit mobile version