Zakażenia bakteryjne, wirusowe czy grzybicze u dzieci rozprzestrzeniają się znacznie szybciej niż u dorosłych. Wystarczy, aby jedno dziecko w przedszkolu miało kurzajkę, aby po pewnym czasie większa część grupy również miała problem z wykwitami skórnymi.
Skąd się biorą kurzajki?
Powodem powstawania kurzajek jest działalność wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Do zakażenia kurzajkami u dzieci najczęściej dochodzi w miejscach, w których skóra jest najmniej ukrwiona. Takie zmiany pojawiają się na ogół na grzbiecie dłoni, w okolicach paznokci, stóp czy na nosie. Kurzajki u dzieci mogą mieć różny wygląd i pochodzenie, z uwagi na fakt, że mogą je wywołać wirusy innego rodzaju.
Dziecko może oczywiście zarazić się wirusem brodawczaka ludzkiego poprzez bezpośredni kontakt z osobą posiadającą kurzajki, czy też dotykając zakażonych przedmiotów ? m.in. zabawek w przedszkolu, klamek lub tego samego ręczniczka do wycierania rąk. Wystarczy, aby przedszkolak miał niewielką ranę, nieistotne zadrapanie np. na ręce, aby wirus szybko przedostał się do jego organizmu.
Profilaktyka kurzajek
Kurzajkami bardzo łatwo się zarazić, dlatego rodzice powinni dołożyć wszelkich starań do skutecznego zapobieganiu zakażeniu. Polega to na ograniczaniu ryzyka przeniknięcia wirusa HPV do organizmu małego człowieka. Każde zadrapanie czy niewielką rankę, jakie dziecko ma na ręce, kolanie czy w innym, widocznym miejscu na ciele, powinno się zabezpieczyć plastrem z opatrunkiem. Dzięki temu można uniknąć prostej drogi zakażenia kurzajkami.
Jak rozpoznać kurzajki?
Kurzajki u dzieci, podobnie jak i u osób dorosłych, nie są jedynie problemem estetycznym, którego stosunkowo łatwo się pozbyć przy użyciu dostępnych na rynku preparatów. Szacuje się, że na całym świecie nawet 10 proc. populacji jest zarażonych wirusem HPV. Najbardziej na zakażenia podatne są dzieci, nastolatki i osoby z obniżoną odpornością.
Po wniknięciu do krwioobiegu dziecka wirusa brodawczaka ludzkiego na powierzchni skóry w miejscu zakażenia tworzą się grudkowe zmiany w kolorze naturalnym. Mogą mieć różny kształt i dawać inne objawy, co pozwala na wyróżnienie dwój rodzajów kurzajek:
- Brodawki zwykłe ? bezbolesne, w kolorze skóry, o wielkości od 5 do 10 mm.
- Brodawki mozaikowe ? wywołujące dyskomfort, większe, nawet dwucentymetrowe kurzajki, najczęściej pojawiające się na podeszwach stóp i utrudniające chodzenie.
U małych dzieci kurzajki z reguły występują pojedynczo, ale zdarzają się wyjątki, kiedy zmiany mają charakter skupiska.
Metody leczenia kurzajek u dzieci
Po rozpoznaniu kurzajki należy natychmiast podjąć odpowiednie kroki ku leczeniu zmian skórnych. Najlepiej udać się do lekarza dermatologa, który zaleci właściwe leczenie, albo samemu zająć się kurzajkami. Na polskim rynku istnieją dostępne bez recepty wyroby medyczne skutecznie zwalczające brodawki.
Można też usunąć kurzajki z zastosowaniem łyżeczkowania w znieczuleniu miejscowym. Zabieg realizowany jest z wykorzystaniem łyżeczki dermatologicznej i daje świetne rezultaty. Kurzajka usuwana jest całkowicie i istnieje niewielkie prawdopodobieństwo jej ponownego odrośnięcia.