Lampy wiszące ? dwie opcje aranżacji z ich udziałem

Lampy wiszące w wielu pomieszczeniach stanowią główne źródło światła. Oprócz ich oczywistych funkcji, liczy się także design ? lampy wiszące są jednym z najbardziej wyeksponowanych elementów wnętrza. Ich wybór powinien być zatem dobrze przemyślany, gdyż to właśnie ona nada stylizacji i blasku. Wśród typowych aranżacji z lampami wiszącymi można wyróżnić dwa rodzaje ? lampy wiszące z kloszem oraz lampy wiszące z samą żarówką.

Lampy wiszące z kloszem

Jest to najpopularniejszy i chyba najbardziej klasyczny typ lamp wiszących. Klosz ma za zadanie wytłumić nadmierne promieniowanie lub skierować je w konkretne miejsce. Jest to także niewątpliwie element dekoracyjny. Wśród lamp wiszących z kloszem można znaleźć kilka wariantów ? dzielą się one w zależności od przepuszczalności światła. Można zatem nabywać klosze całkowicie zamknięte, które w pełni tłumią światło i wprowadzają do pomieszczenia jedynie poblask. Nadają się do nastrojowych miejsc, jak sypialnie, salony SPA, restauracje itd.

Częściej spotykane i zdecydowanie bardziej funkcjonalne są lampy wiszące częściowo nieprzepuszczalne. Oznacza to, że klosz tłumi światło tylko w niektórych kierunkach, pozwalając na oświetlenie sufitu (klosze otwarte ku górze) lub strefy bezpośrednio pod lampą wiszącą (klosze otwarte ku dołowi). Pierwszy typ sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach, gdyż rozchodzące się po suficie promienie wydłużają optycznie wnętrze. Lampy wiszące z kloszem otwartym ku dołowi są natomiast pożądane wszędzie tam, gdzie wymaga się światła kierunkowego, na przykład nad stołem w jadalni czy w biurze.

Lampy wiszące z kloszem dają zdecydowanie więcej możliwości aranżacyjnych, gdyż występuje znacznie więcej modeli w tej grupie produktowej. Klosze są elementem wymiennym, zatem w przypadku jakiejkolwiek zmiany aranżacji wnętrza, bardzo często można zmienić także część lampy wiszącej, a nie kupować nowej. To jednak nie jedyny wariant.

Lampy wiszące z samą żarówką

Szał na lampy wiszące z samą żarówką jest stosunkowo świeży, gdyż trwa dopiero od kilku sezonów. Tego typu wariant jako ozdobę traktuje często przewód doprowadzający energię do żarówki, a także samą żarówkę. W tej grupie produktowej znajdą się więc lampy wiszące imitujące konopny sznur, a także lampy geometryczne, których ?obudowa? to pręty pospawane w ciekawe bryły.

Wśród lamp wiszących tego typu największą rolę odgrywa żarówka. Z reguły są to żarówki o dużych rozmiarach, dostarczające ciepłe, niemal brązowe światło, tworzące efekt zachodzącego słońca. Nie palą się one jasnym promieniem, jak bywa to w przypadku lamp wiszących z klasycznymi żarówkami, lecz ich pręcik żarzy się w złotym kolorze. W nowoczesnych aranżacjach wnętrz takie minimalistyczne lampy wiszące są doskonałym dodatkiem.

Żarówki węglowe są do nabycia w renomowanych sklepach z asortymentem wystroju wnętrz, a także w sklepach wysyłkowych.

Exit mobile version