Masaż ? szkodzi czy pomaga?

masaż

Gdyby tak zapytać ?czym jest masaż, jaki ma cel??, wiele osób od razu odpowiedziałoby zapewne, że masaż to ?coś? takiego, co ma pomagać, relaksować, ale też przywrócić sprawność, bo przecież istnieją również masaże lecznicze.

Oczywiście jest w tym dużo prawdy. Zawsze jednak znajdą się i tacy, którzy uparcie będą twierdzić, że masaż bardziej może zaszkodzić aniżeli pomóc ? może doprowadzić do różnych kontuzji i innych poważnych konsekwencji. I w tym stwierdzeniu trochę prawdy jest! Jak to zatem jest z tymi masażami, pomagają czy może szkodzą?

Efekt masażu zależy od masażysty!

Otóż to! Poddając się masażowi, zawsze należy pamiętać o tym, że dosłownie oddajemy się w ręce jakiegoś masażysty czy też masażystki. Ogromnie ważne jest to, aby był to ktoś doświadczony, kto posiada odpowiednią wiedzę, wykształcenie w tym kierunku, kwalifikacje. Trzeba sobie koniecznie uzmysłowić to, że masaż może poważnie zaszkodzić, jeśli zostanie wykonany niewłaściwie. Wystarczy nieco więcej dowiedzieć się na temat jakiegokolwiek masażu z fachowego źródła, a zobaczymy, że niemal zawsze istnieją określone przeciwwskazania do jego wykonania!

Przeciwwskazania

Przeciwwskazań do wykonania masażu jest wiele. Czasem nieco różnią się one od siebie w zależności od rodzaju masażu. Istnieją jednak przeciwwskazania, które odnoszą się do wszystkich masaży. I tak, masażu nie można wykonywać w przypadku wszelkiego rodzaju stanów zapalnych, w czasie gorączki powyżej 38 st. C. Masażom nie mogą poddawać się osoby cierpiące na choroby nowotworowe ? zarówno złośliwe jak i niezłośliwe, osoby chorujące na nadciśnienie, posiadające tętniaki, żylaki, cierpiące na zapalenie żył, osoby z tendencjami do krwotoków.

A zatem…

To, czy w danym przypadku masaż zaszkodzi czy pomoże, tak naprawdę w dużej mierze zależy od nas samych. Dlaczego? Z tej prostej przyczyny, że to my wybieramy masażystę i godzimy się na wykonanie masażu. W związku z tym koniecznie trzeba oddawać się w ręce wyłącznie profesjonalnych masażystów, którzy posiadają stosowne wykształcenie. Przed rozpoczęciem masażu masażysta zawsze powinien przeprowadzić wywiad, dowiedzieć się czegoś o nas, opowiedzieć o masażu, wskazaniach i przeciwwskazaniach do jego wykonania. Jeśli tego nie zrobi, bo od razu zechce ?zabrać się do rzeczy?, od takiego masażysty należy uciekać jak najdalej!

fot. Tara Angkor Hotel  źródło: flickr.com

Exit mobile version