Szkło weneckie to rodzaj szkła artystycznego wytwarzanego w Wenecji. Jednak tradycja wytwarzania kolorowych, niezwykle fantazyjnych szklanych przedmiotów narodziła się na małej wysepce Murano.
Początki szklarstwa na Murano sięgają 1291 roku, gdy władze Wenecji nakazały przeniesienie wszystkich hut szkła na znajdującą się nieopodal wyspę Murano. Uczyniono tak z obawy przed pożarem. Na Murano zaczęły powstawać przepiękne wyroby szklane cechujące się niezwykłą precyzją wykonania i przepiękną kolorystyką. Szklarze z Murano byli tak popularni, że od XIV wieku mieli prawo do noszenia mieczy, nie podlegali sądom a także mogli zawierać małżeństwa wchodząc w związki z zamożnymi rodami weneckimi. Wszystkie te przywileje miały jednak cenę, którą był zakaz opuszczania terytorium Republiki Weneckiej. Chęć zatrzymania szklarzy na wyspie wynikała z prostej potrzeby ukrycia przed światem tajemnicy wyrobu szkła weneckiego.
Kontynuatorem tradycji szklarzy weneckich jest włoski projektant Fabio Fornasier, który wywodzi się ze starego weneckiego rodu szklarzy. Jego pasją są żyrandole. które przyćmiewają blaskiem i kształtami najpiękniejsze dzieła weneckich mistrzów. Fornasier nie tylko projektuje i własnoręcznie tworzy lampy ze szkła weneckiego ale również wykłada hutnictwo na tak prestiżowych uczelniach jak Royal College of Art w Londynie , Gerrit Rietveld Academy w Amsterdamie czy Pilchuck Szkło School w Waszyngtonie.
Fabio jest prawdziwym artystą i często bierze udział w spektaklach, warsztatach i wydarzeniach z pogranicza sztuki i historii. Jego pracę można podziwiać na żywo podczas Biennale w Wenecji, Cheongju Biennale w Korei, w galerii wzornictwa w Milano a także w wielu galeriach sztuki na świecie.
Od 2004 roku żyrandole i lampy ze szkła weneckiego oferowane są przez markę LU Murano, która zainicjowała swoją działalność na wystawie organizowanej przez Fundację sztuki IVSLA w wenecki pałacu Cavalli – Franchetti nad brzegiem Grande Canal. Lampy oferowane przez LU Mureno są całkowicie ręcznie dmuchane, przejrzyste i rewolucyjne w koncepcji. Są wynikiem połączenia odwiecznej tradycji wyrobu szkła weneckiego i kunsztu na najwyższym poziomie ze sztuką współczesną. Obecnie lampy i żyrandole ze szkła weneckiego znajdujące się w ofercie firmy występują w dwunastu kolorach, a każda lampa ma swój własny niepowtarzalny wzór.
Lampy robione ręcznie przez Fabio Fornasiera nadają wnętrzom dynamiczny i niepowtarzalny charakter. Przypominają egzotyczne, fantazyjne kwiaty zatopione w szkle. Doskonale sprawdzają się zarówno w minimalistycznych, ekskluzywnych wnętrzach jak też na tle starego pałacu czy bazyliki. Ich niepowtarzalny charakter i precyzja wykonania każdego szczegółu sprawiają, że nawet najbardziej wybredny architekt wnętrz daje się uwieść kolorystyce i bogactwu kształtów spod znaku LU Mureno.
Obecnie firma oferuje również niezwykle ekskluzywne i kunsztownie wykonane żyrandole z włókna węglowego. Są one znacznie lżejsze od szklanych i nie tak kruche jak szkło. Jak mówi designer: – Zastosowanie włókna węglowego oferuje nieograniczony wybór kolorów, tekstury i możliwości wzoru, a wysoka odporność sprawia, że można je ??znacznie bardziej dostosować do różnych wnętrz takich jak jachty, czy statki.
Projektant nadał żyrandolowi z włókna węglowego teksturę diamentu. Zgrabnie połączył matowe i błyszczące powierzchnie co daje oryginalny efekt oświetlenia i interesującą fakturę lampy.
Według Fabio Fornasiero żyrandole z włókna węglowego będą skutecznie konkurować na rynku z najpiękniejszymi lampami ze szkła weneckiego i będą jednym z najmodniejszych trendów najbliższych lat.