W sprzedaży znajduje się wiele różnych modeli okien, które można dopasować indywidualnie do każdego budynku. Dzisiaj coraz większym zainteresowaniem cieszą się także okna energooszczędne. Kiedy warto się na nie zdecydować zamiast okien klasycznych do swojego domu?
Głównym celem okien energooszczędnych jest ograniczenie strat energii cieplnej. Dzięki tego rodzaju stolarce okiennej można zmniejszyć jej ucieczkę nawet o 45% w porównaniu do klasycznych okien trzykomorowych. W rezultacie okna energooszczędne pozwalają na zmniejszenie kosztów grzewczych, a ponadto sprzyjają ochronie środowiska naturalnego i naszego zdrowia.
Swoją energooszczędność okna te zawdzięczają specjalnej konstrukcji. Wielokomorowa konstrukcja profilu, specjalne uszczelki, a także potrójne pakiety szybowe pozwalają na uzyskanie bardzo dobrego współczynniku przenikania ciepła. Dodatkowo uzupełniane są o ciepłe ramki międzyszybowe, a także specjalne wzmocnienia. Okna tego rodzaju wykonuje się między innymi jako PCV, PCV-aluminiowe, a także drewniano-aluminiowe.
Z kolei okna klasyczne, które zwykle mają od trzech do pięciu komór, a także podwójne systemy szybowe i uszczelki nie cechują się już tak dobrym współczynnikiem przenikania ciepła, niemniej jednak także pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych oszczędności, zwłaszcza wtedy, gdy będą one wymienione w starszym budynku, w którym dotychczas używana stolarka generowała duże straty ciepła. Jednak wtedy, gdy dąży się do maksymalnej energooszczędności, a nawet pasywności budynku, w takiej sytuacji warto zdecydować się na okna o lepszych parametrach energooszczędności.
Zatem wybór powinien przede wszystkim bazować na posiadanych przez klienta środkach finansowych. Należy przy tym pamiętać, że okna energooszczędne, chociaż droższe w zakupie, to jednak pozwalają na zmniejszenie kosztów eksploatacji domu, zwłaszcza wtedy, gdy budynek jest dobrze zaizolowany i wykorzystuje energooszczędne metody grzewcze, na przykład ogrzewanie gazowe, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne.