Piękne, zdrowe włosy to marzenie wielu osób, dlatego nieustannie pojawiają się nowe trendy pielęgnacyjne, mające stanowić „cudowną metodę” dla poprawienia ich kondycji. Warto jednak weryfikować wszystkie informacje i wybierać metody, których skuteczność potwierdzono naukowo. Jednym z takich zabiegów pielęgnacyjnych jest olejowanie włosów.
Na czym polega olejowanie włosów?
Olejowanie włosów to nic innego jak… nakładanie oleju na włosy! Brzmi banalnie, prawda? Aplikowanie oleju powinno odbywać się bezpośrednio przed myciem głowy – najlepiej wmasować olej we włosy na 30-40 minut przed wejściem pod prysznic. Następnie należy umyć głowę jak zwykle, a później nałożyć na włosy odżywkę lub maskę. Wbrew powszechnie panującej opinii nie ma sensu, aby trzymać olej na włosach dłużej niż 30-40 minut, a szczególnym błędem jest zostawianie go na pasmach na cały dzień lub na noc!
Olej najlepiej nakładać na suche włosy aplikując specyfik na pasma na długości. Popularne metody z „podkładami nawilżającymi” nie są polecane przez trychologów. Nie zaleca się także aplikacji oleju na skórę głowy – mogłoby to spowodować wypadanie i reakcje alergiczne.
Korzyści z olejowania włosów
Nawilżenie i odżywienie
Oleje do włosów (takie jak olej kokosowy, arganowy czy jojoba) są bogate w substancje odżywcze, które wnikają głęboko w strukturę włosa. Regularne olejowanie włosów pomaga utrzymać ich odpowiednie nawilżenie, co jest kluczowe dla zapobiegania przesuszeniu i łamliwości. Olejowanie działa jak naturalny balsam, zmiękczając i odżywiając włosy: od nasady aż po same końce!
Ochrona przed stylizacją ciepłem
Częste suszenie, prostowanie lub też używanie lokówek może powodować uszkodzenie włosa i sprawić, że stanie się łamliwy i pozbawiony blasku. Olejowanie włosów działa jak bariera ochronna, chroniąc włosy przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Regularne stosowanie oleju pomaga zwiększyć odporność włosa na uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie – utrzymać włosy w dobrej kondycji.
Wzmacnianie struktury włosa
Oleje do włosów zawierają witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe, które wzmacniają strukturę włosa. Wprowadzenie olejowania do rutyny pielęgnacyjnej może przyczynić się do redukcji łamliwości i zapobiec rozdwajaniu końcówek, co sprawi, że włosy staną się bardziej odporne na czynniki zewnętrzne.
Poprawa elastyczności i blasku
Regularne olejowanie włosów sprawia, że stają się one bardziej elastyczne, sprężyste i nabierają zdrowego blasku. Oleje dostarczają niezbędnych składników odżywczych i aminokwasów, które pomagają w odbudowie struktury włosa. W efekcie, dzięki regularnemu olejowaniu, włosy stają się miękkie gładkie w dotyku.
Puch odejdzie w zapomnienie!
Dla osób borykających się z problemem puszenia się włosów, olejowanie może okazać się prawdziwym wybawieniem. Zabieg ten pomaga wygładzić włosy, redukując efekt puszenia się, zwłaszcza w przypadku włosów wysokoporowatych, z tendencją do puszenia. Nic zatem dziwnego, że z olejami zaprzyjaźniło się już wiele posiadaczek naturalnych fal i loków!
Jaki olej wybrać do olejowania włosów?
Zabieg olejowania włosów wykonać można z wykorzystaniem niemalże każdego oleju. Warto jednak zadbać, aby był to produkt najwyższej jakości, o krótkim i prostym składzie. Możesz sięgnąć zarówno po wyrób kosmetyczny, jak i po olej spożywczy – u niektórych sprawdza się oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, olej lniany lub nawet olej rzepakowy. Oleje spożywcze z pewnością mogą być korzystniejsze cenowo… zwłaszcza, że możesz je wykorzystać zarówno w łazience, jak i w kuchni!
Dość indywidualną sprawą jest to, jaki olej sprawdzi się najlepiej – to zależy od rodzaju włosów. Istnieją oczywiście pewne wskazówki, jednakże najlepiej znaleźć odpowiedni dla siebie produkt metodą „prób i błędów”. Gwarantujemy, że gdy Twoje włosy „polubią” dany olej to zauważysz to od razu!
Anna Kuleszewicz-Toborek
Fot. licencja Adobe