Trądzik – rodzaje i pielęgnacja

trądzikTrądzik pospolity jest przewlekłą chorobą skóry, która najczęściej dotyczy ludzi młodych, chociaż pojawia się (z mniejszym natężeniem) u osób w różnym wieku. Zmiany na skórze powstają  w wyniku nadprodukcji sebum. W zależności od tego jakie są to zmiany, jak duży obszar skóry obejmują i jakie jest ich nasilenie, wyróżniamy różne rodzaje trądziku. Wyróżniamy trądzik o łagodnym przebiegu (np. trądzik zaskórnikowy), o umiarkowanym przebiegu (np. trądzik grudkowo-krostkowy) i ciężkim przebiegu (np. trądzik skupiony). Od razu trzeba powiedzieć, że trądzik jest chorobą skóry, którą trzeba leczyć. Konieczna więc jest konsultacja z dermatologiem.

Charakterystyka cery trądzikowej

Cera trądzikowa charakteryzuje się występowaniem licznych grudek, krostek, zaskórników. Grudki chowają się pod skórą, a ich charakterystycznym objawem jest czerwona, wybrzuszona plamka. Krosty zazwyczaj mają kolor ciemnoróżowy lub czerwony, a w środku występuje czarny, ropny punkt. Zaskórniki, zwane wągrami, są najczęściej czarnymi kropkami, które wieńczą ujście gruczołów łojowych. Zaskórniki są dość niebezpieczne, zwłaszcza, kiedy są zakażone przez bakterie. W konsekwencji może to doprowadzić do stanu zapalnego. Zakażone miejsce zmienia kolor na czerwony i podskórnie zbiera się tam ropa. To już jest bardzo trudny stan. Skóra trądzikowa, wydzielająca nadmiar serum, jest  w dotyku lepka i porowata.

Trądzik – właściwa pielęgnacja skóry

W trakcie leczenia dermatologicznego trądziku, trzeba szczególnie dbać o skórę. Chodzi o właściwe mycie, oczyszczanie, nawilżanie i ochronę przeciwsłoneczną. Cera trądzikowa jest bardzo wrażliwe, szczególnie, kiedy pojawiają się stany zapalne. Do jej mycia powinno się używać tylko bardzo łagodnych środków, na bazie ziół, dostępnych w aptekach. Preparaty takie dokładnie oczyszczają skórę, a jednocześnie nie wywołują uczucia niekomfortowego „ściągnięcia”. Jeśli dziewczęta i panie stosują makijaż, oczyszczanie skóry jest szczególnie istotne.

Cera trądzikowa – jak właściwie nawilżać?

Cera trądzikowa jest dość tłusta. Wydaje się, że w takiej sytuacji można zrezygnować z używania kremu nawilżającego. Nic bardziej mylnego. Skóra trądzikowa jest często oczyszczana. Używa się również delikatnych peelingów. W ten sposób dochodzi do uszkodzenia warstwy lipidowej, która w naturalny sposób skórę chroni. Aby ją odbudować i dostarczyć właściwych składników odżywczych, trzeba stosować odpowiednie kremy nawilżające. Odpowiedni krem to taki, który szybko się wchłania, jest lekki i ma składniki chroniące przed działaniem promieni słonecznych, czyli wysoki wskaźnik SPF. Nie są polecane natomiast wszystkie kremy tłuste.

Ochrona skóry trądzikowej przed słońcem

W powszechnym przekonaniu słońce ma pozytywny wpływ na cerę trądzikową. Z jednej strony tak, ale tylko wtedy, kiedy dobrany jest odpowiedni krem z wysokim filtrem. Krem zapobiega tworzeniu się przebarwień od słońca i regeneruje skórę. Jego rola jest szczególnie ważna, gdy cera trądzikowa jest leczona kwasami, retinolem lub stosowane są inne terapie przeciwtrądzikowe.

Na co zwracać uwagę przy cerze trądzikowej?

Nie udało się do końca wyjaśnić, dlaczego trądzik u niektórych osób jest praktyczne niezauważalny, a w przypadku innych wymaga skomplikowanych kuracji, a nawet wprowadzenia leków. Coraz częściej się mówi, że podłoże może być genetyczne. Osoby z trądzikiem popełniają też błędy kosmetyczne. Przede wszystkim absolutnie zakazane jest samodzielne wyciskanie krostek. W wyniku tej czynności bakterie mogą być przenoszone na inne, niezakażone miejsca i problem narasta. Warto korzystać z jednorazowych ręczników przy wycieraniu twarzy. Należy też dbać o częstszą zmianę bielizny pościelowej. Istotna jest dieta, z dużą ilością warzyw, owoców, produktów niskoprzetworzonych. Najlepiej jest zrezygnować z cukrów prostych, które wręcz pobudzają szybsze i obfitsze wytwarzanie sebum. Niekorzystna jest kawa, nie mówiąc już o alkoholu. Zaniedbanie cery trądzikowej może prowadzić do poważnych kłopotów ze skórą. Poza tym jest dużym obciążeniem psychicznym dla ludzi młodych, powodując niepotrzebne kompleksy. Trądzik naprawdę można wyleczyć.

Regulacja i henna brwi u mężczyzn – czy odbierze mi męskość?

Exit mobile version