Perfumy Creed

W Polsce perfumy Creed są mało znane i nie doceniane. Zupełnie niesłusznie. Jest to bowiem jedna ze 100 najstarszych na świecie firm perfumeryjnych.

Jej historia rozpoczęła się w 1760 roku kiedy to James Creed założył firmę trudniąca się dostarczaniem szytych na wymiar strojów dla angielskiego Trybunału. Już wtedy szczególny zachwyt wzbudzały delikatne i pięknie wykonane skórzane rękawiczki i  perfumy ze znakiem Creed.

creed

Po Jamesie firmę przejmuje jego syn – Henry. Zamówienia odbiera także z królewskiego dworu, a firma rozkwita. W 1781 James Creed tworzy pierwsze oryginalne perfumy marki Creed nazwane Królewskim Zapachem, których używa król Jerzy III i jego dwór. Trzecim właścicielem firmy zostaje Henry Creed II, który odbywa podróż do Francji. Tam zdobywa przychylność dworu i realizuje zlecenia także na rynek francuski.

marka creed

W 1845 na zamówienie królowej Wiktorii firma Creed tworzy zapach nazwany Kwiatami Bułgarii, który do dnia dzisiejszego jest dostępny w sprzedaży. Jest to klasyczny, kwiatowy zapach z dominującą nutą różaną. Esencje kwiatowe zostały harmonijne połączone z zapachem piżma. Podstawą tego zapachu jest elegancja ambry i róży.

creed Fleurs de Bulgarie

 

 

 

 

Skład:

Nuty głowy: bergamotka

Nuty serca: bułgarska róża

Nuty bazy: róża, ambra, piżmo

Rodzina zapachowa: kwiatowa

W 1854 roku Henry Creed II przenosi siedzibę firmy do Paryża. W 1870 roku firma Creed otrzymuje Królewski Herb za poświęcenie i staranność w dostarczaniu zapachów do domów królewskich w całej Europe. W 1920 roku na wniosek Winstona Churchilla, piąty z kolei Henry Creed, tworzy Millesime Tabarome.

creed Millesime Tabarome

Churchill znany był z miłości do brandy i drogich cygar. Nazwa „Tabarome” składa hołd aromatowi tytoniu, który nadaje kompozycji luksusowy charakter. Także ten zapach obecny jest w perfumeriach do dziś.

creed Tabarome

Skład:

Nuty głowy: bergamotka, cytryna, mandarynka, imbir

Nuty serca: jaśmin, wetiwer, sandałowiec

Nuty bazy: piżmo, herbata, tytoń

Rodzina zapachowa: szyprowo-skórzana

 

 

 

 

Określenie „millesime” pojawia się na wielu flakonach perfum Creed i gwarantuje najwyższą jakość. „Millesime” oznacza, że do stworzenia zapachu wybrano najlepsze partie zbiorów składnika kompozycji z danego roku.

Olivier Creed był jednym z najbardziej twórczych i uzdolnionych perfumiarzy w rodzinie. Jako pierwszy stworzył kolekcję zapachów królewskich. Perfumy wchodzące w skład tej kolekcji są produkowane wyłącznie z najszlachetniejszych esencji i z pomocą najrzadszych techniki infuzji.

creed Les Royales Exclusives

Nam z tej kolekcji najbardziej przypadły do gustu męskie perfumy Creed Royal Delight o delikatnym, orientalnym, bardzo bogatym zapachu mandarynki, jaśminu i nut zapachowych skóry na ambrowej podstawie.

Perfumy Creed Royal Delight

 

   Skład:

   Nuty głowy: bergamotka, mandarynka ze skórką

   Nuty serca: jaśmin, róża turecka, fiołek

   Nuty bazy: sandałowiec, ambra, wanilia, nuty skórzane

   Rodzina zapachowa: orientalna łagodna

W 1936 r. król Edward VIII, książę Windsoru, składa jedno z najbardziej oryginalnych zleceń w historii firmy. Prosi o  wykonanie zapachu inspirowanego architekturą jego zamku.

W 1946 roku prawdziwym hitem staje się zapach zbudowany na bazie korzenia wetiwerii pachnącej (gatunek trawy rosnącej Azji Południowo-Wschodniej).

perfumy Vetiver

Ta niezwykła mieszanka wetiwerii, drewna cedrowego i ambry staje się ulubionym zapachem  prezydenta Johna F. Kennedego.

W 1951 powstaje ekskluzywny i bardzo kobiecy zapach Spring Flower. Skomponowano go dla Audrey Hepburn, która nie rozstawała się z flakonem perfum podczas zdjęć do Śniadania u Tiffaniego. Sam zapach określić można jako wibrujące, świeże, zielone nuty połączone z dojrzałymi owocami, dystyngowaną różą i kuszącym jaśminem.

perfumy creed Spring Flower

Skład:

Nuty głowy: bergamotka, jabłko, melon, brzoskwinia, morela

Nuty serca: jaśmin, róża

Nuty bazy: piżmo

Rodzina zapachowa: kwiatowa

W tym okresie Creed tworzy również zapach Fleurissimo na zlecenie księcia Rainiera z Monako, który daje je w prezencie ślubnym Grace Grimaldi (panieńskie nazwisko Grace Kelly, laureatka Oscara za rolę Georgie Elgin w filmie George’a Seatona „Dziewczyna z prowincji”.

Fleurissimo

Fleurissimo to kwiatowy, świeży zapach, który powstał z połączenia indyjskiej tuberozy, bułgarskiej róży oraz fiołka i irysa z Florencji.Ten zapach uwielbiały też Jacqueline Kennedy Onassis i Madonna.

perfumy Fleurissimo

     Skład:

     Nuty głowy: bergamotka, liście fiołka

     Nuty serca: bułgarska róża, tuberoza, ylang – ylang

     Nuty bazy: irys, ambra

     Rodzina zapachowa: kwiatowa

Do dnia dzisiejszego marka Creed pozostaje w rękach potomków założyciela. Obecnie oprócz zapachów oferuje również ekskluzywne mydła i oleje, a także balsamy, świece i kremy o cudownych zapachach. Firma nadal preferuje metody ręcznego wyrabiania zapachów i wykorzystuje tradycyjne receptury.

flakon perfum

Dla miłośników marki, Creed przygotował niespodziankę. Specjalną edycję flakonu wykonanego z ręcznie dmuchanego szkła zatopionego w złocie. Każdy kupujący ma możliwość spersonalizowania flakonu dodając do niego swoje inicjały. Zapach jaki zostanie zamknięty we flakonie jest kwestią indywidualnego wyboru. Flakon może zostać także wyposażony w atomizer wykonany ze złota (1,7 uncji). Przyjemność posiadania tego flakona kosztuje 5 000 USD czyli około 15 000 złotych.