Salony fryzjerskie, kreatorzy fryzur, styliści, producenci kosmetyków do pielęgnacji włosów systematycznie pracują nad sposobami i metodami, dzięki którym włosy będą coraz piękniej wyglądały, a nie trzeba będzie w tym zakresie przeprowadzać skomplikowanych zabiegów. W ostatnich czasach dość dużym powodzeniem cieszy się metoda OMO. Skrót wygląda dość tajemniczo i poważnie, ale nie kryje w sobie niczego zaskakującego ani nowatorskiego.
Czym jest metoda OMO?
Metoda OMO jest skrótem od trzech wyrazów: odżywka, mycie, odżywka. To jest cała tajemnica. Można powiedzieć, że nie ma w tym nic odkrywczego. To prawa, ale ta metoda wymaga czasu i ma uświadomić, że ważna jest kolejność wykonywanych zabiegów i sposoby wykonania. Czemy ma służyć? Jej zadaniem jest właściwa pielęgnacja włosów na całej ich długości i zabezpieczenie przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, a także zapobieganie „puszeniu” się włosów. Włosy są mocniejsze i lepiej się układają. Aby tak się jednak stało, trzeba bardzo dokładnie i wolno przeprowadzić procedurę OMO.
Metoda OMO – dla kogo?
Regeneracja OMO może być przeznaczona dla wszystkich rodzajów włosów. Z podwójnego odżywiania najlepiej skorzystają włosy suche, przetłuszczające się, zniszczone, o średniej i wysokiej porowatości, kręcone i po farbowaniu. Na pewno zyska uznanie u posiadaczek włosów długich, które są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne. A tak wygląda procedura krok po kroku.
Po pierwsze – odżywka
Zanim zaaplikujemy odżywkę, włosy trzeba delikatnie zmoczyć letnią wodą, a następnie odcisnąć z jej nadmiaru. Woda pozwala łatwiej wniknąć preparatom do wnętrza włosa. Na tak przygotowany podkład nakładamy wybraną odżywkę, przeznaczoną do rodzaju włosów, jakie posiadamy. Odżywki nie nakładamy na skórę głowy i włosy u nasady, tylko zaczynamy od linii uszu. Ten sposób pozwala zapobiegać nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Odżywkę aplikujemy przez 5-10 minut i jej nie spłukujemy przed kolejnym krokiem, jakim jest mycie włosów.
Po drugie – mycie włosów
Włosy z odżywką ponownie lekko moczymy, a następnie myjemy szamponem dostosowanym do rodzaju włosów. Szampon powinien być najpierw nalany na dłoń i rozcieńczony niewielką ilością wody. Najpierw dokładnie myjemy skórę głowy ruchami kulistymi, potem przechodzimy stopniowo do niższych partii włosów. Nie szarpiemy ich i nie wcieramy mocno, ale delikatnie rozprowadzany od góry, ku dołowi. Całość spłukujemy letnią wodą. Włosy powinny być spłukane bardzo dokładnie. Pozostawienie resztek szamponu może w przyszłości powodować problemy z łupieżem.
Po trzecie – znowu odżywka
Na koniec na włosy ponownie nakładamy odżywkę. Przedtem należy je odcisnąć z nadmiaru wody i na tak przygotowane, nałożyć odżywkę. Produkt należy zostawić przynajmniej na pięć minut. Oczywiście ten czas można wydłużyć, jeśli takie są zalecenia producenta. Dobrym sposobem, które używały nasze babcie, jest otulenie głowy ręcznikiem. Działanie odżywki będzie w ten sposób wzmocnione. Niektóre odżywki zostawiamy na włosach, inne delikatne spłukujemy. Tu już zakończenie zależy od zaleceń producenta. Z reguły poleca się zmywanie odżywki w letniej wodzie. Ten trik z chłodniejszą wodą pozwoli zamknąć łuski włosów i sprawi, że będą idealnie wygładzone.
Jak często myć włosy metodą OMO?
Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby mycie włosów tą metodą za każdym razem. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego wystarczy jak zastosujemy ją co dwa, trzy mycia. Po kilku tygodniach stosowania, kondycja włosów ulegnie zdecydowanej poprawie. Wtedy można powrócić do tradycyjnej pielęgnacji, która jest szybsza i prostsza. Specjaliści podkreślają, że omawiana metoda jest niezbędna przy olejowaniu włosów. Pierwsza odżywka pozwala bowiem doskonale pozbyć się obciążających preparatów oleistych.
Jakie preparaty najlepsze?
Wśród kosmetyków do pielęgnacji włosów, największym zainteresowaniem cieszą się produkty o nieskomplikowanym i w pełni naturalnym składzie. Dobrze, by znalazły się w nich proteiny, humektanty i emolienty. Można też stosować dwie odżywki. Jako pierwsza powinna być stosowana z humektantami lub proteinami, natomiast odżywka z emolientami zamyka proces pielęgnowania włosów.