Pielęgnacja skóry tłustej – poradnik

Skóra tłustaProblemy ze skórą to zmora wielu kobiet i mężczyzn. Istnieją różne rodzaje skóry, które wymagają specjalnej pielęgnacji, między innymi skóra sucha, wrażliwa, normalna i najtrudniejsza w pielęgnacji skóra tłusta. Każda z nich wymaga innego podejścia i stosowania innych produktów pielęgnacyjnych oraz ochronnych. Zastanówmy się więc, dlaczego w ogóle tak ważne jest dbanie o skórę, a następnie w jaki sposób rozpoznać i pielęgnować skórę tłustą.

Dlaczego warto dbać o skórę?

Dbanie o swoją skórę jest niezwykle istotne, gdyż pełni ona ważne funkcje. Jest to bez wątpienia największy organ naszego ciała, który odpowiada za szereg niezbędnych do życia czynników. Jednocześnie jest bardzo delikatna, więc wymaga odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza gdy z jakiegoś powodu nie działa prawidłowo. Zdrowa skóra zapewnia przede wszystkim ochronę całemu organizmowi. Tworzy barierę ochronną przed urazami, szkodliwym promieniowaniem słonecznym, różnego rodzaju zanieczyszczeniami i bakteriami, a także grzybami, wirusami i innymi szkodliwymi substancjami. Kolejną ważną funkcją naszej skóry jest termoregulacja. Skóra chroni organizm przed nadmiernym ogrzaniem oraz wychłodzeniem dzięki poceniu oraz kurczeniu i rozszerzaniu się naczyń krwionośnych. Wszystko to pomaga nam mieć stałą temperaturę ciała, która wynosi 36,6 stopni. Ponadto skóra pełni ważną rolę we wspieraniu układu odpornościowego. Rozpoznaje czynniki zakaźne i od razu uruchamia system obronny organizmu. Ostatnią ważną funkcją skóry jest czucie i tym samym odpowiedzialność za zmysł dotyku. Dzięki wielu receptorom umieszczonym pod skórą możemy odczuwać przyjemny dotyk lub ból. Żaden inny organ nie zastąpi skóry w tych kwestiach, dlatego istotne jest by ją pielęgnować i zachować równowagę. Zobaczmy więc, jak zadbać o skórę tłustą.

Skóra tłusta ? rozpoznanie, pielęgnacja i ochrona

Ze skórą tłustą mamy do czynienia wtedy, gdy gruczoły łojotokowe produkują zbyt dużo sebum, co może sprawić, że jest ona nienaturalnie błyszcząca czy nawet oleista. Nadmierna produkcja sebum powoduje też zatykanie porów, co może wpływać na pojawienie się wyprysków. Skóra tłusta bardzo często występuje w okresie dojrzewania, ale u niektórych, ze względów genetycznych, może występować również w wieku dorosłym. Wszelkie hormonalne zmiany wynikające na przykład z miesiączki, ciąży czy menopauzy mogą sprawić, że skóra stanie się tłusta. Co zastosować na ten rodzaj skóry? Dobrym rozwiązaniem mogą być produkty Sanex, zwłaszcza żel do mycia ciała i płyn micelarny do twarzy, które posiadają składniki oczyszczające. Skutecznie odblokowują pory, usuwają nadmiar sebum i pomagają powstrzymać jego nadmierną produkcję. Regularne stosowanie takich kosmetyków sprawi, że skóra tłusta odzyska równowagę, znikną też wypryski pojawiające się w wyniku zatkania porów. Pamiętajmy również, że na stan skóry wpływają czynniki zewnętrzne, takie jak klimat, wiek, jakość powietrza i nawyki higieniczne. Dobrze więc wziąć również to pod uwagę, wybierając produkty do pielęgnacji skóry. Co jakiś czas analizujmy, czy warunki się nie zmieniły i czy nie warto zmienić używanych kosmetyków na nieco inne. Wszystko to pozwoli nam z powodzeniem dbać o skórę.

Exit mobile version