Przesłanie paczki kurierem DHL jest prostsze, niż myślisz ? sprawdź!

dhl

Jest wiele okoliczności, w których warto rozważyć skorzystanie z usług kurierskich. Przydadzą się, jeśli musisz szybko przesłać ważne dokumenty, będą również pomocne, gdy sprzedajesz niepotrzebne przedmioty przez portale internetowe. Możesz też w ten sposób nadać paczkę do znajomych i rodziny albo zwrócić zakupiony towar do sprzedawcy. Możliwości jest wiele, tak samo jak sposobów na wysłanie i dostarczenie przesyłki. Sprawdź, jak to zrobić za pośrednictwem kuriera DHL.

Zacznij od formularza online

Jeśli masz dostęp do internetu, możesz ułatwić sobie zadanie, uzupełniając prosty formularz na stronie DHL. Działa on na wszystkich urządzeniach ? zarówno na komputerach, jak i tabletach czy smartfonach. Zaczynasz od podania ogólnego adresu wysyłki i dostarczenia oraz określenia gabarytów i wagi przesyłki, wybierając jedną z czterech dostępnych możliwości. Następnie określasz dodatkowe parametry i wybierasz opcjonalne usługi, takie jak wartość przesyłki (potrzebna do jej ubezpieczenia) czy wybranie dogodnych godzin dostarczenia. Na koniec podajesz bardziej precyzyjne dane nadawcy oraz odbiorcy, łącznie z adresem e-mail, na który zostanie wysłane powiadomienie o nadaniu paczki. Formularz pozwala na wygenerowanie listu przewozowego, a nawet na opłacanie usługi przelewem internetowym.

Jeśli nie masz dostępu do internetu ? nic straconego. Punkty DHL również umożliwiają nadanie paczki i wcześniejsze wydrukowanie listu przewozowego nie jest konieczne, aczkolwiek pozwala przyspieszyć cały proces.

Jak nadać paczkę DHL

Możesz nadać paczkę DHL na dwa sposoby. Pierwszym są punkty DHL. Przewoźnik dysponuje siecią 8000 takich punktów, która swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę, więc bez problemu powinieneś znaleźć jeden (a nawet kilka) w swojej okolicy. Jeśli masz gotowy list przewozowy, nadanie paczki w takim punkcie zajmie tylko chwilę. Jeśli nie ? punkty DHL pomogą w jej wysłaniu.

Druga możliwość to nadanie paczki u kuriera, który zjawia się pod wskazanym adresem, by ją od ciebie odebrać. O ile punkty DHL przyjmują płatność zarówno gotówką, jak i kartą, pamiętaj o tym, że u kuriera musisz zapłacić gotówką (jeśli wcześniej nie zrobiłeś tego przelewem online). Za przyjazd kuriera do nadawcy trzeba dodatkowo zapłacić ? usługa ta jest więc bardziej opłacalna, jeśli planujesz wysłanie kilku przesyłek.

Jak odebrać paczkę DHL

Odbiór paczki przesłanej kurierem DHL także może odbyć się na dwa sposoby. Paczka może zostać doręczona przez kuriera pod wskazany adres odbiorcy. Druga z możliwości to wspomniane już punkty DHL, które mogą być także punktami odbioru. Działa to tak, że kurier dowozi paczkę do punktu, a ta czeka w nim na odebranie przez adresata. Zaletą tego drugiego trybu jest możliwość odbioru o dogodnej godzinie (mieszczącej się w granicach godzin otwarcia punktu). Można też odebrać ją kolejnego dnia. Wybór między dostarczeniem przez kuriera a odbiorem w punkcie nie wpływa na cenę usługi, można więc wybrać tę opcję, która dla odbiorcy będzie wygodniejsza.