Rodzaje szamponów do włosów

Rodzaje szamponów do włosówCzym myjemy włosy? Oczywiście, przeważająca ilość pytanych odpowiedziałaby, że… szamponem! Tak, ale jakiego szamponu używamy, czy aby na pewno jest on dobrany odpowiednio do rodzaju naszych włosów? Czy w ogóle wiemy, jakie są rodzaje szamponów do włosów i dlaczego tak ważne jest to, aby używać tego odpowiedniego? Postarajmy się odpowiedzieć na te pytania!

Szampon do włosów ? podstawowy kosmetyk

Taki kosmetyk jak szampon do włosów jest absolutnie podstawowym kosmetykiem, który powinien znaleźć się na wyposażeniu zarówno każdej kobiety jak i mężczyzny. Wiele osób błędnie uważa, że szampon do włosów ma za zadanie tylko i wyłącznie myć włosy, usuwać z nich zanieczyszczenia. Tymczasem nie jest to prawda, bowiem szampon ma też włosy pielęgnować ? ma sprawiać, że będą mocniejsze, jeśli są słabe i łamliwe, ma je nawilżać, jeśli mają tendencję do przesuszania, ma zapobiegać przetłuszczaniu, jeśli przetłuszczają się bardzo szybko. Aby jednak stosowanie owego szamponu przynosiło korzyści dla włosów i skóry głowy, musi on po prostu być dobrze dobrany.

Jakie są rodzaje szamponów do włosów?

Wybór wśród szamponów jest obecnie tak duży, iż na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego z jakim ?włosowym? problemem się zmaga. I tak, podstawowe rodzaje szamponów to szampony do włosów normalnych (czyli takich, które nie sprawiają żadnych problemów, są silne i zdrowe), suchych, przetłuszczających się. Istnieją też jednak szampony, można by rzec, do zadań specjalnych, a są to na przykład szampony do włosów farbowanych czy też zniszczonych farbowaniem. Ich skład jest odpowiednio skomponowany i wzbogacony o substancje, które mają włosy nawilżyć, wzmocnić, ale też podkreślić i utrwalić kolor. Można zaopatrzyć się w szampon z odżywką.

Jeśli mamy problemy ze skórą głowy, mamy łupież, wybieramy oczywiście szampon przeciwłupieżowy. Dalej, możemy kupić szampon do włosów blond (zarówno rozjaśnianych jak i naturalnych), do włosów kręconych (i tych naturalnych i tych po trwałej ondulacji). Szczególną grupą szamponów są tak zwane szampony lecznicze. Kupić można je wyłącznie w aptekach bądź sklepach zielarskich. Są one droższe od standardowych szamponów, ale mają bardzo bogaty skład ? często lepiej odżywiają, regenerują włosy niż niejedna tania odżywka.

fot. Betsy Jons źródło: flickr com

Exit mobile version