Rodzinne pamiątki

album rodzinnyW każdym domu rodzinnym są pamiątki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie ma ich wiele. Wyszczerbiona cukiernica, jedna srebrna łyżka z kompletu, który ponoć liczył ich 24, filiżanka z białej porcelany, koronkowy szal babci…

I jeszcze one – fotografie, czasami pożółkłe z wystrzępioną obwódką wokół postaci, poplamione; zasuszone chwile dawnego życia. Z jaką czułością je przeglądamy, ileż emocji budzą! W tych dawnych zdjęciach przycupnęły wspomnienia, historie, anegdoty i ludzie, których często już nie ma. Z jednego uśmiecha się do nas prababci, która była wtedy młodą dziewczyną z oczami rozświetlonymi nadzieją, z drugiego spogląda przystojny mężczyzna w wojskowym mundurze. A ta szeroko roześmiana dziewczynka to nasza mama na bałtyckiej plaży. I jeszcze to zdjęcie, na którym z trudem rozpoznajemy siebie.

Album rodzinny – kontynuacja

Współcześnie, możliwość wykonywani zdjęć jest nieograniczona. Łatwość utrwalania powoduje, że więcej czasu poświęcamy robieniu zdjęć niż celebrowaniu chwili. A potem te wszystkie zdjęcia lądują na dysku komputera i czasami giną w wirtualnej rzeczywistości. Wydaje się więc, że dobrym pomysłem jest album rodzinny, gromadzenie zdjęć z najważniejszych dla bliskich sobie osób chwil. Jest ich tak wiele: ślub, narodziny dziecka, pierwsze stawiane przez niego kroki, chrzciny, 18. urodziny, zjazdy rodzinne, święta, wspólne wakacje. Ale i te zwykłe, codzienne, pozornie błahe momenty, kiedy byliśmy razem, kiedy było nam dobrze. Każdy z nas ma poczucie upływającego czasu. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać przeciekających przez palce minut, dni, miesięcy, lat. Ale możemy uchwycić emocje, zatrzymać w bezruchu twarze tych, których kochaliśmy, których nadal kochamy. Kontynuować to, co chcieli nam w dawnych fotografiach przekazać nasi najbliżsi.

Profesjonalne sesje rodzinne

Jeśli chodzi o zdjęcia rodzinne, to warto postawić na jakość, nie na ilość. Spójrzmy, jak fotografuje się brytyjska rodzina królewska. Kilka razy w roku zbierają się najważniejsi jej członkowie do wspólnej rodzinnej fotografii. Pozornie nie ma w tym nic ciekawego. Pozornie… Bo kiedy przyjrzymy się bliżej, w każdej kolejnej fotografii został zatrzymamy pewien skrawek czasu. Warto i w naszych rodzinach zafundować sobie raz na jakiś czas takie rodzinne święto. Przygotować się, odpowiednio ubrać, spotkać i utrwalić to spotkanie. Doskonałą okazją może być zjazd rodzinny lub choćby święta.

Albumy rodzinne dla dzieci

Na początku jest ta pierwsza fotografia dziecka, którego jeszcze nie ma na świecie. Potem się pojawiają kolejne. Rodzice mają świadomość, jak ważne są chwile z życia ich dziecka. Chcą je utrwalić, zatrzymać, cieszyć się nimi, porównywać, a także przygotować pamiątkę dla swojego potomka. Czy może być lepszy prezent dla osiemnastoletniego dryblasa niż album rodzinny z różnych etapów jego życia? Te chwile, kiedy postawił swój pierwszy krok, miał chrzciny, obchodził roczek, zobaczył morze, po raz pierwszy przekroczył progi szkoły, strzelił pamiętnego gola. To wszystko powinno znaleźć się w albumie rodzinnym, który może być też przepięknym podarkiem dla dziadków.

Albumy rodzinne – historie do opowiedzenia

Każda rodzina ma wyjątkową historię do opowiedzenia. A ponieważ każda rodzina jest inna, spersonalizowany powinien być też album rodzinny. Warto wybrać fotografie i przenieść je do albumu. Mogą dotyczyć jednej uroczystości, ale i być zapisem chwil na przestrzeni lat. Wszystko zależy od tego, jakiej narracji chcemy użyć, co przekazać. Album rodzinny dla każdego z nas ma osobiste znaczenie. Przypomina, co już przeminęło, ale jednocześnie pozwala wracać do najpiękniejszych wspomnień i być z bliskimi, których z różnych przyczyn już z nami nie ma. Fotograf rodzinny https://joannafender.pl może pomóc w stworzeniu pięknego, rodzinnego albumu.

Fot. Bru-nO, pixabay

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Artykuł sponsorowany

 

Exit mobile version