Zabieg rozjaśniania włosów wymaga zastosowania specjalnych preparatów, które stosowane zbyt często lub nieumiejętnie powodują przesuszenie włosów.
Przed wykonaniem zabiegu lepiej dobrze się zastanowić. Fryzjer po ocenie kondycji włosów również może odmówić wykonania zabiegu ze względu na ryzyko znacznego pogorszenia się ich stanu.
Nie powinno się wykonywać zabiegu rozjaśniania włosów w domu. Po wizycie w salonie należy stosować odpowiednie kosmetyki nawilżające i natłuszczające. Łuski rozjaśnione włosów rozchylają się, co powoduje puszenie się włosów i ich przesuszenie. Zabieg rozjaśniania włosów polega na pozbawieniu ich naturalnego pigmentu w procesie utleniania, za pomocą środków chemicznych. Efektywność zabiegu jest uzależniona od naturalnego koloru włosów oraz ich kondycji.
Nie róbcie tego w domu
Rozjaśnianie włosów silnie ingeruje w ich strukturę, dlatego ten zabieg nie powinien być zbyt często wykonywany. Łatwiej odbarwiają się włosy jasne i zniszczone oraz o cienkiej strukturze. Zabiegi domowego rozjaśniania włosów są bardzo niebezpieczne. Preparaty rozświetlające włosy dostępne w drogeriach oraz używanie wody utlenionej może doprowadzić od uzyskania nierównomiernego kolorytu włosów, ich zniszczenia i przesuszenia.
Domowe płukanki rozjaśniające włosy sprawdzą się w przypadku blondynek. Wystarczy użyć wywaru z rumianku, albo soku z cytryny. Jednak najbardziej bezpieczne jest wykonanie rozjaśniania włosów u fryzjera.
Rozjaśnianie włosów ? tylko u fryzjera
Fryzjerskie kosmetyki rozjaśniające zawierają więcej składników, które chronią włosy. Dodatkowo, w przypadku przejścia z ciemnego na jasny kolor fryzjer może zastosować odcienie pośrednie lub pasemka. Jedynie doświadczony specjalista będzie w stanie kontrolować czas niezbędny włosom do utlenienia się barwnika.
Pielęgnacja włosów rozjaśnianych
Do pielęgnowania włosów rozjaśnianych można używać kosmetyków do włosów farbowanych lub zniszczonych. Do suchych włosów są polecane maski z ekstraktem z henny, a także jedwab w płynie. W przypadku pojawienia się nieestetycznych, żółtych odcieni, warto stosować specjalny szampon, który likwiduje żółte refleksy.
Pielęgnacja włosów rozjaśnianych powinna koncentrować się na ich intensywnym nawilżaniu. Włosy pozbawione naturalnego pigmentu są bardziej podatne na działanie zewnętrznych czynników. Potrzebują one silnego wsparcia w regeneracji, bardzo delikatnego oczyszczania i jak najmniej zabiegów modelujących.
Końcówki włosów mają większą tendencję do wysuszania w porównaniu z resztą włosów. Dlatego warto co 3 tygodnie podcinać końcówki u fryzjera. Lepiej unikać stosowania gumek do upinania włosów. Bardziej sprawdzi się klips.
Zbyt częste mycie szkodzi rozjaśnianym włosom
Należy unikać zbyt częstego mycia włosów, ponieważ wówczas są one narażone na stałe działanie środków chemicznych. W pielęgnacji rozjaśnianych włosów zalecane jest stosowanie szamponów, które nie zawierają silikonów blokujących łuskę włosa, które są ciężko zmywalne. Do mycia włosów najlepiej sprawdzą się szampony dla dzieci lub szampony oczyszczające charakteryzujące się kwaśnym pH.
Maski proteinowe i odżywki
Po umyciu włosów należy zastosować odżywki bez spłukiwania. Skład kosmetyków do włosów rozjaśniających powinien obejmować związki nawilżające, posiadające zdolność do wiązania i zatrzymywania wody z otoczenia, nazywane humektantami, a także emolienty, które nawilżają i regenerują włosy. Stosowanie samych humektantów może doprowadzić do nadmiernego przesuszenia włosów. Do pierwszej grupy składników należą między innymi aloes, gliceryna, mocznik i miód. Natomiast do drugiej grupy należą oleje, mleko i woski.
Maski proteinowe również pełnią ważną rolę w pielęgnacji włosów. Do ich używania przyda się czepek i ręcznik. Na lekko osuszone włosy należy nałożyć maskę zawierającą proteiny (np. proteiny jedwabiu, proteiny kaszmiru, keratynę, kolagen, mleczko pszczele), a następnie założyć czepek, owinąć głowę ręcznikiem i odczekać 30 minut lub krócej, w zależności od informacji od producenta kosmetyku. Po upływie tego czasu dokładnie spłucz maseczkę, osusz włosy i na jeszcze wilgotne zaaplikuj odżywkę bez spłukiwania.
Naturalne oleje dla włosów rozjaśnianych
W pielęgnacji włosów rozjaśnianych sprawdzą się również oleje naturalne. Można zastosować olej awokado, olej arganowy, olej rycynowe lub kokosowy. Olej awokado także w nawilżeniu rozjaśnianych włosów. Szybkim sposobem na nawilżenie końcówek włosów rozjaśnianych jest zastosowanie jedwabiu w płynie. Domową metodą nawilżania rozjaśnianych włosów jest wykonywanie maski z zalanego wrzątkiem siemienia lnianego (po ostygnięciu). Maska powinna utrzymać się na włosach 30 minut. Po tym czasie dokładnie spłucz siemię lniane i umyj włosy szamponem. Alternatywą dla domowej maseczki jest pielęgnacja włosów olejem lnianym.