Z powodu narastającego skażenia środowiska, nieodpowiedniej diety, nadmiernego korzystania z używek oraz przyjmowania wielu leków przy jednoczesnym braku ruchu obserwuje się znaczący wzrost chorób atakujących wątrobę i drogi żółciowe. Dlatego też warto dowiedzieć się, w jaki sposób można zadbać o własny organizm.
Wątroba należy do niezwykle plastycznych narządów, które mają zdolność do przystosowywania się do różnorodnych warunków funkcjonowania ciała. Posiada także umiejętność szybkiego regenerowania się, dlatego pojawienie się objawów chorobowych dotyczących jej pracy zazwyczaj świadczy o silnym uszkodzeniu. Ze względu na fakt, że funkcjonowanie tego organu wpływa na niemal wszystkie układy organizmu, symptomy atakujących ją dolegliwości są na tyle różne, że powiązanie ich z zaburzeniami samej wątroby bywa niekiedy znacząco utrudnione.
Główne objawy przewlekłych schorzeń tego narządu to utrzymujące się poczucie osłabienia, szybkie męczenie się, zmiany skórne oraz brak apetytu. Często chorobom wątroby towarzyszą zaburzenia hematologiczne takie jak niedokrwistość lub kłopoty z krzepnięciem krwi. Obok wspomnianych oznak u kobiet mogą pojawić się także problemy z miesiączkowaniem i płodnością, u mężczyzn zaś ? z potencją. Dochodzi również do nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek wiążących się z nieprawidłowym poziomem potasu i sodu.
Sposoby leczenia chorób przewlekłych wątroby
Najczęstszym ze środków, jakiego używa się w trakcie leczenia pomocniczego tego typu schorzeń, jest sięganie po fosfolipidy, które znajdują się w nasionach soi. To podstawowy budulec błon komórkowych każdego organizmu tworzących półpłynną macierz dla białek i lipidów. Fosfatydylocholina, która stanowi około 40% wszystkich fosfolipidów błony komórkowej, ma zasadnicze znaczenie dla działania komórek, ponieważ zapewnia im prawidłową płynność. Wspomniany składnik to także część składowa lipoprotein, które krążą we krwi oraz istotna część żółci. W końcu Fosfatydylocholina wpływa także na właściwe działanie przewodu pokarmowego oraz płuc, tworząc cienki filtr ochronny na ich nabłonku.
W praktyce klinicznej najczęściej stosuje się te spośród preparatów, które składają się z frakcji fosfadylocholiny bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Uszkodzenia wątroby to jedno z najważniejszych wskazań do używania tego rodzaju leków. Środki tego typu działają również korzystnie na przypadki kamicy żółciowej lub podczas zaburzeń funkcjonowania dróg żółciowych.
Specjaliści uważają też, że substancja ta oddziałuje dobrze w przypadku leczenia stanów zapalnych przewodu pokarmowego.
Bezpieczeństwo stosowania
Ze względu na wielowymiarowość działania preparatów zawierających fosfadylocholinę stosuje się ją w leczeniu pomocniczym przewlekłych chorób wątroby o różnym pochodzeniu, począwszy od schorzeń wywoływanych alkoholem lub lekami, na leczeniu dróg żółciowych kończąc. Równie zadowalające skutki uzyskuje się podczas leczenia tą substancją wątroby po przebytej żółtaczce zakaźnej, zwłaszcza przy jednoczesnym stosowaniu interferonu. Leki zawierające w sobie wymieniony składnik nie powodują uciążliwych skutków ubocznych, należy jednak pamiętać o tym, by stosować je jedynie po konsultacji ze specjalistą.