Sposoby leczenia trądziku

TrądzikTrądzik wydawałoby się, że jest największym problemem okresu dojrzewania, zmorą nastolatków i kompleksem jaki nierzadko staje się przyczyną spadku samooceny i pewności siebie. Tymczasem do gabinetów dermatologów coraz częściej trafiają osoby dorosłe cierpiące na przewlekłe zmiany trądzikowe. Jakie jest podłoże schorzenia i jak skutecznie z nim walczyć?

Okres dojrzewania zwiększa stężenie hormonów płciowych i to właśnie czynniki hormonalne leżą u podłoża zmian o typie trądziku. Skuteczność jego leczenia zależy od typu trądziku i zmian patogenetycznych, jakie są z nim związane. Łagodny przebieg schorzenia wymaga jedynie miejscowo stosowanych preparatów. Gdy objawy się nasilają, należy włączyć środki doustne i zadbać o właściwą pielęgnację skóry. Jest to dość istotnym elementem terapii, albowiem nieleczony trądzik, w miejscach tworzących się wykwitów może pozostawić po sobie blizny na całe życie.

Jakie są przyczyny trądziku?

Jak tłumaczy dr. Aleksandra Jagielska, dermatolog i ekspert z Kliniki Sthetic, trądzik  młodzieńczy ? zaliczany jest do chorób łojotokowych, a jedną z głównych  przyczyn jego występowania jest nadaktywność gruczołów łojowych, rogowacenie ujść mieszków włosowych oraz obecność w nich bakterii Propionibacterium acnes, jakie powodują zatykanie przewodów wyprowadzających łój z gruczołów, a z czasem stan zapalny. Jego nadmiar w przewodach staje się pierwszym etapem zmian skórnych w postaci grudek i krost, nasilając ten objaw szczególnie u osób z tłustą cerą. Dodatkowym czynnikiem są wspomniane bakterie, jakie rozkładają zalegający w porach tłuszcz, uwalniając kwasy tłuszczowe o silnym działaniu drażniącym, co stanowi bezpośrednią przyczynę powstawania zaskórników oraz ropnych torbieli.

Wzmożoną aktywność gruczołów łojowych powoduje wiele czynników:

  • stres, szczególnie u osób dorosłych, jaki wiąże się z wyrzutem kortyzolu o działaniu podobnym do androgenów nasilających trądzik
  • androgeny
  • zaburzenia hormonalne poprzedzające menstruację
  • glikokortykosteroidy, leki przeciwgruźlicze oraz przeciwpadaczkowe
  • dieta o wysokim indeksie glikemicznym, wysokoprzetworzona (fast food) i węglowodanowa, z dominacją cukrów, powodując wzrost wydzielania insuliny, a tym samym wzmożenie produkcji androgenów
  • niedobór witaminy A, jaki powoduje rogowacenie ujść przydatków skórnych
 Jak skutecznie leczyć zmiany trądzikowe?

 Odpowiednia pielęgnacja cery ze skłonnością do wyprysków jest podstawą całej terapii. Zmiany związane z rogowaceniem mieszków włosowych czy z zasiedlaniem ich ujść przez bakterie należy leczyć zewnętrznie ? miejscowo i ogólnie  ? stosując odpowiednie preparaty regulujące kreatynizację ujść mieszków włosowych, jakie eliminują stan zapalny ? wyjaśnia specjalista z Kliniki Sthectic. Mogą to być: antybiotyki, retinoidy czy preparaty przeciwbakteryjne zawierające kwas azelainowy albo nadtlenek benzolu. Z przepisu dermatologa stosuje się również Izotretynoinę ? pochodną witaminy A, która skutecznie zmniejsza produkcję łoju i rozwój bakterii, minimalizując ryzyko nawrotów schorzenia. Ponieważ zaburzenia hormonalne stanowią także przyczynę zmian trądzikowych, wskazaniem do rozpoznania jest wizyta u ginekologa bądź endokrynologa. Często metodą z wyboru okazuje się leczenie hormonalne w postaci tabletek antykoncepcyjnych.

 W gabinecie medycyny estetycznej

Istotnym uzupełnieniem terapii będzie prawidłowa pielęgnacja, jaką może zaproponować dermatolog w celu pobudzenie komórek skóry do odnowy, trwale pozbywając się problemów z cerą. Wskazaniem będą z pewnością:

  • peelingi z kwasu migdałowego, glikolowego, pirogronowego czy zastosowanie masek tretinoinowych
  • zabiegi jonoforezy oraz maseczki oczyszczające
  •  mikrodermabrazja, zaliczana do peelingów mechanicznych, która usuwa zrogowaciałe tkanki za pomocą specjalnej maszyny wykorzystującej kryształki korundu lub głowicę diamentową i ściera martwy naskórek warstwa po warstwie; zabieg nie jest wskazany w przypadku trądziku różowatego
  • blizny po trądziku doskonale usuwają zabiegi laserowe

Sprawdź też sevolium.

 

Exit mobile version