Srebrny charms – tworzymy własną historię

Na pewno wiele osób widziało bardzo popularny amerykański film opowiadający o właścicielce sklepu z ubraniami „z drugiej ręki”, która w kieszeni oddanego płaszcza znajduje cenną bransoletkę z charmsami. Chce, by bransoletka wróciła do prawowitej właścicielki i na podstawie zawieszek odtwarza kolejne etapy jej życia. Ostatecznie biżuteria wraca do kobiety, która charmsami dokumentowała najważniejsze dla niej wydarzenia. I takie właśnie są zawieszki. Niepowtarzalne.

Charmsy – a co to takiego?

Charmsy są niewielkimi elementami biżuteryjnymi, które są mocowane najczęściej do bransoletek. Każda zawieszka symbolizuje coś ważnego dla właściciela: udaną maturę, skończone studia, pierwszą pracę, miłość, narodziny dziecka… Takie zawieszki personalizują bransoletkę i nadają jej osobistego charakteru. Znawcy biżuterii twierdzą, że tego typu biżuteria była znana już w czasach prehistorycznych. Co prawda zawieszki były wtedy zrobione z kamieni, muszelek, kawałków drewna lub kości zwierząt, a współczesne – najczęściej z metali szlachetnych. Pierwsze nowoczesne charmsy były wykonane przez najsłynniejszą firmę jubilerską Tiffany w roku 1889. Obecnie zawieszki są powszechne i różnorodne. Każdy znajdzie coś dla siebie, począwszy od ozdób tradycyjnych: serduszka, kotwice, gwiazdki, słoniki, znaki zodiaku – po bardziej wymyślne i oryginalne, wykonywane w pojedynczych egzemplarzach.

Charmsy – rodzaje

Zasadniczo dodatki do bransoletek można podzielić na trzy rodzaje:

Beadsy – są to elementy zdobnicze, wyposażone w dodatkowy otwór, przez który nawlekamy go na bransoletkę. Dzięki temu jest bliżej skóry i układa się w różne kombinacje. Beadsy są często inkrustowane kamieniami szlachetnymi lub ozdabiane wzorami. Są charakterystyczne dla sztuki jubilerskiej z kręgu kultury anglosaskiej.

Klipsy – mają dodane specjalne gwinty. Dzięki nim zawieszka jest doczepiana w wybranym miejscu. Można ją równie łatwo przesunąć, odpiąć i zmienić, a w to miejsce przypiąć kolejną zawieszkę.

Zawieszki – są mocowane do bransoletki za pomocą tzw. karabińczyka. Tak przymocowane było serduszko do pierwszej bransoletki z charmsami, przygotowanej przez jubilerów Tiffan’ego. Srebrne zawieszki nadają biżuterii pewnej dynamiki. Mogą być oczywiście wykonane z różnych materiałów. Niemniej, do srebrnych bransoletek najczęściej dodaje się srebrne zawieszki, chociaż mogą być one ozdabiane półszlachetnymi i szlachetnymi kamieniami. Największym powodzeniem cieszą się cyrkonie, będące najlepszą imitacją diamentu, o nieskończonych możliwościach kolorystycznych.

Jak dobierać charmsy?

No właśnie, to jest w nich najlepsze, że każdy właściciel może tworzyć swoją indywidualną historię. Charmsy można dokładać, zmieniać lub zestawiać w dowolny sposób. Często są one wręczane jako prezent. To świetny pomysł, ale trzeba dokładnie znać osobę, której taki prezent wręczamy i dostosować do okazji, upodobań i charakteru osoby obdarowywanej. Można wybraną zawieszkę podarować „na szczęście” np. przed ważnym egzaminem lub wydarzeniem. Ważne też, by charmsy były dostosowane kolorem do bransoletki. Powinny tworzyć z nią spójną całość. Jeśli nie wiemy jaką zawieszkę podarować, można zdecydować się na „bezpieczne” wybory, czyli takie które będą wszystkim odpowiadać. Może to być serduszko, koniczynka, znak zodiaku przypisany do danej osoby, gwiazdka. Tak naprawdę jednak charmsy przybierają różnorodne rozmiary i kształty. Kupić możemy praktycznie wszystko: od stylizowanych postaci bajkowych, poprzez wybrane modele samochodowe, motywy świąteczne, do modeli grawerowanych, z napisem dla obdarowywanej osoby.

Jaka bransoletka do charmsów?

Zacznijmy od rozmiarów, a właściwie od zmierzenia nadgarstka. Do obwodu nadgarstka dodajmy jeden, dwa, a nawet trzy centymetry, w zależności od tego, jak wiele zawieszek zamierzamy nałożyć. Do charmsów najlepiej nadają się bransoletki modułowe. Dodatkowo warto je zabezpieczyć specjalnym łańcuszkiem. Jeśli bransoletka się przypadkowo odepnie, łańcuszek uniemożliwi zsunięcie się bransoletki i zawieszek. Kolejnym elementem są stopery lub separatory. Stopery są mniejszymi koralikami, które mają w środku gumkę z silikonu, dzięki które możliwe jest utrzymanie charmsów w określonym miejscu. Natomiast separatory oddzielają charmsy od siebie, co porządkuje wybrany przez właściciela bransoletki układ.

Bransoletki z charmsami to obecnie najmodniejszy trend sezonu. Jest praktyczny, elegancki i umożliwia personalizację biżuterii.

Bogumiła Pierzchanowska

Fot. albertoadan, pixabay.com