Czy warto poddać się operacji plastycznej?

operacje plastyczneOperacje plastyczne wywołują kontrowersje. Każda ze stron, a zatem i zwolennicy i przeciwnicy operacji plastycznych, mają wiele argumentów. Podstawowym argumentem przeciwników poddawania się tego rodzaju zabiegom jest to, że przecież ?należy starzeć się z godnością?, a nie rozpaczliwie podejmować wszelkie próby zatrzymania czasu, bo i tak są bezowocne, a operacje plastyczne obarczone są dużym ryzykiem.

Z kolei zwolennicy podkreślają, że każdy ma prawo do decydowania o sobie, o swoim wyglądzie i ?nikomu nic do tego?, bowiem jeśli ktoś źle czuje się we własnej skórze, nie powinien rezygnować ze zmian tylko dlatego, że komuś się to nie podoba.

 Chirurgię plastyczną należy nieco ?zrehabilitować?…

Operacjom plastycznym poddają się nie tylko te osoby, które chcą wyglądać jeszcze ładniej i jeszcze młodziej niż obecnie. W wielu przypadkach interwencja chirurga plastycznego jest wręcz konieczna, a chodzi o sytuacje, gdy przykładowo wady wrodzone nie pozwalają na normalne, prawidłowe i godne funkcjonowanie. Trudno oczekiwać od kogoś, kto cierpi na rozszczepienie wargi oraz podniebienia czy też posiada skrzywioną przegrodą nosową utrudniającą oddychanie, aby zaakceptował to, skoro ma możliwość poddania się operacji, a tym samym znacznego poprawienia jakości życia. Tego rodzaju operacje są refundowane nie bez powodu!

Chirurgia plastyczna jest dosłownie ?zbawieniem? dla wszystkich tych, którzy nie tylko z powodu wad wrodzonych, ale także z powodu przebytych chorób bądź ciężkich wypadków posiadają zdeformowane części ciała czy też oszpecające blizny w miejscach bardzo widocznych. Jedna operacja dla takich osób oznacza możliwość powrotu do normalnej aktywności, podniesienie samooceny, po prostu dobry stan psychiczny.

Jeśli operacja obiektywnie nie jest konieczna…

Każdy pacjent samodzielnie musi ocenić, czy dana operacja, której chce się poddać, jest mu niezbędna, czy dana niedoskonałość jest na tyle uciążliwa, że nie można jej zaakceptować. Nie można zapominać o tym, że skoro operacja plastyczna jest sporą ingerencją w ciało, jest obarczona pewnym ryzykiem powikłań. Nie wszystkie operacje plastyczne przebiegają zgodnie z planem i trzeba mieć tego świadomość.

fot. Arturo de Albornoz, źródło: flickr.com

Exit mobile version