Wynajem mieszkania turystom

Wynajem mieszkańZakup mieszkania w atrakcyjnej turystycznie, najlepiej nadmorskiej, miejscowości może przynieść duże zyski z wynajmu. Turyści poszukują najczęściej nieruchomości dwupokojowych o wysokim standardzie. Kluczowa jest też lokalizacja ? najwięcej zarobisz na wynajmowaniu mieszkania w centrum miasta lub blisko morza.

Mieszkania do wynajęcia turystom: jakie są najbardziej dochodowe?

W okresie wakacyjnym największym zainteresowaniem cieszą się wynajmowane mieszkania w Gdańsku i innych nadmorskich w miejscowościach. W zimie turyści przenoszą się na południe kraju ? do Zakopanego, Szczyrku i Krynicy-Zdrój. Bez względu na region, turyści są zainteresowani nieruchomościami o podobnych parametrach. Najczęściej wynajmowane mieszkania spełniają następujące wymogi:

  • znajdują się w centrum miasta lub blisko morza,
  • mają 2 pokoje,
  • są wykończone w wysokim standardzie,
  • dodatkowo posiadają bezpieczne miejsce parkingowe.

Większość turystów poszukuje do wynajęcia całych mieszkań, w których można komfortowo zakwaterować rodzinę lub grupę przyjaciół. Mniejszą popularność zdobywają niezależne pokoje w mieszkaniach na wynajem.

Umowa najmu i podatek, czyli wynajmowanie zgodnie z prawem

Wynajem mieszkania zawsze powinien być potwierdzony umową pomiędzy wynajmującym a najemcą. Zasada ta obowiązuje także w przypadku wynajmu krótkoterminowego, nawet na 2 czy 3 dni. Właściciel mieszkania ma też obowiązek zgłoszenia dochodu z wynajmu do urzędu skarbowego i zapłacenia podatku. Mogą to zrobić także osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Wynajem mieszkań ? zabezpieczenia dla wynajmującego

Wynajmowanie mieszkania niesie ze sobą ryzyko zniszczenia lokalu przez najemców. Koszty remontu czy zakupu nowych sprzętów mogą często przewyższać zyski z wynajmu. Jeśli nie chcesz dokładać do interesu, pomyśl o ubezpieczeniu mieszkania. Pamiętaj, żeby w polisie uwzględnić nie tylko najpopularniejsze zdarzenia, takie jak pożar i zalanie, ale też kradzież i dewastację mieszkania. Skutecznym zabezpieczeniem jest też kaucja wnoszona przez turystów przy podpisywaniu umowy najmu. Jeśli przy odbiorze mieszkania zauważysz usterki, których wcześniej nie było, koszty naprawy możesz potrącić z kaucji.

Exit mobile version