Akupunktura

akupunkturaCzym jest akupunktura? Każdy z całą pewnością choć raz słyszał o takim zabiegu i nie każdemu przypada on do gustu ze względu na fakt, iż polega on na wkłuwaniu igieł w ciało… Prawda jednak jest taka, że akupunktura po pierwsze wcale nie jest bolesna, a po drugie płynie bardzo wiele korzyści z jej stosowania. Przybliżmy zatem temat!
Trochę filozofii

Akupunktura wpisuje się w tradycyjną medycynę chińską, jest jej absolutną podstawą. Podstawowym celem zabiegu jest przywrócenie równowagi organizmu, bo tylko wówczas, gdy równowaga jest zachowana, można mówić o zdrowiu. Oczywiście, istnieją określone punkty na ludzkim ciele, w które należy się wkłuwać. Chińczycy uważają, iż energia płynie przez ludzkie ciało meridianami czyli kanałami. Każdy z kanałów, a jest ich łącznie dwanaście, powiązany jest z określonym ważniejszym narządem.

Ogromnie ważne w akupunkturze są energia Yang i Yin. Energia Yang jest energią dodatnią, która charakteryzuje się tym, że jest jasna, męska, ciepła, szybka, solidna. Z kolei energia Yin jest wszystkim tym, co jest kruche, kobiece, mroczne, powolne, zimne. Yin i Yang muszą być w równowadze, bo jeśli zostanie ona zaburzona, następuje stan chorobowy.

Kiedy zdecydować się na akupunkturę?

Istnieje bardzo wiele wskazań, bowiem działanie akupunktury jest naprawdę wszechstronne. Może ona być zarówno podstawową metodą leczenia jak i metodą pomocniczą ? wszystko tutaj zależy od rodzaju dolegliwości. I tak, akupunktura może bardzo pomóc w przypadku problemów z drogami oddechowymi. Warto po nią sięgnąć, gdy borykamy się z zapaleniem nosa, zatok, migdałków, oskrzeli, z dychawicą oskrzelową, a także ze zwykłym przeziębieniem.

Akupunkturę stosuje się również w walce z chorobami jamy ustnej takimi jak między innymi parodontoza, zapalenie dziąseł, zapalenie gardła. Pomaga w przypadku dolegliwości związanych z oczami ? jest pomocna w leczeniu jaskry, zaćmy, zapalenia spojówek. Jeżeli chodzi o choroby układu krążenia, pomaga ona w walce z chorobą wieńcową i nadciśnieniem.

Po akupunkturę warto sięgnąć w przypadku chorób żołądka oraz jelit (biegunka, zaparcia, wrzody żołądka i dwunastnicy, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, niedrożność jelit), chorób neurologicznych oraz ortopedycznych (m.in. migrena, rwa kulszowa, reumatoidalne zapalenie stawów, niedowład po udarze, kręcz karku, neuropatie obwodowe), licznych chorób ginekologicznych, urologicznych i wielu innych.

fot. Marnie Joyce autor Marnie Joyce

Exit mobile version