Sposobów na odchudzanie jest wiele, jednak jednym z popularniejszych stylów żywieniowych w ostatnim czasie jest PALEO.
Dieta PALEO przedstawiana jest przez specjalistów jako sposób odżywiania, który najlepiej wykorzystuje odziedziczone po pierwotnych przodkach predyspozycje naszych organizmów. Uwzględnia składniki, do których przypuszczalnie miał dostęp człowiek paleolitu. Nie tylko pozwoliły mu przeżyć w niezwykle trudnych warunkach, ale również zachować zdrowie i ewoluować. Jest to propozycja dosyć kontrowersyjna, a tymczasem rośnie grono jej zwolenników. Jakie są ogólne zasady tej diety?
REZYGNACJA ZE ZBÓŻ
Zapomnij o pieczywie, makaronach, pizzy, ciasteczkach, ciastach, pierogach i wszelkiego rodzaju produktów z wykorzystaniem mąki. Według naukowców nasz organizm tylko w niewielkich ilościach toleruje zboża. Nawet 1/4 społeczeństwa może mieć ogromny problem z tolerowaniem białka zbóż, co w prosty sposób przekłada się na spadek naszej formy.
Pułapką dzisiejszych czasów są również przetworzone produkty gotowe oraz wyroby cukiernicze, kupowane w ogromnych ilościach, zazwyczaj ze względu na brak czasu. Są one prostą drogą do otyłości z uwagi na zawartość tłuszczów trans, cukru oraz sporej ilości dodatków chemicznych.
KONIEC Z PRODUKTAMI MLECZNYMI
Brzmi szokująco, jednak jest wiele badań, z których wynika, że spożywanie wyrobów mlecznych sprzyja powstawaniu stanów zapalnych w naszym organizmie, jak również przyspiesza występowanie nadwagi i cukrzycy. Jeśli walczysz ze zbędnymi kilogramami, spróbuj diety bez mleka, jogurtów i serów. Nie martw się o źródła wapnia, ponieważ występują one w wielu innych produktach takich jak żółtko jaja, siemię lniane, jarmuż czy natka pietruszki.
CO JEŚĆ?
W takim razie, jak mają wyglądać nasze posiłki, jeśli wyłączymy najpopularniejsze w naszej kulturze wyroby zbożowe i mleczne? Nadal pozostaje nam mnóstwo opcji, z których możemy komponować smaczne i zbilansowane potrawy. Dieta paleo obfituje w następujące grupy produktów:
- mięso, najlepiej przerośnięte z kością, dziczyzna podroby, jajka
- ryby morskie i słodkowodne, świeże, mrożone i wędzone
- warzywa w dużych ilościach i w każdej postaci, owoce w niewielkich ilościach ze względu na zawartość cukru
- orzechy i pestki
- oleje i tłuszcze
- wszystkie gatunki świeżych i suszonych ziół, przyprawy, miód.
Jeśli potrzebujesz inspiracji na przepisy paleo, szukaj ich w książkach oraz na blogach o tematyce zdrowotnej. Na pewno znajdziesz takie, które będą Ci odpowiadały. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, po pewnym czasie poczujesz się swobodnie w kuchni bez zbóż, produktów mlecznych, nadmiaru cukru i paczkowanego, przetworzonego jedzenia.
RUSZAJ SIĘ
Uzupełnieniem diety naszych przodków jest aktywność fizyczna. Na dłuższą metę nie da się zrzucić zbędnych kilogramów, leżąc na kanapie, dlatego warto wprowadzić ćwiczenia do naszego planu dnia. Metodą małych kroczków zacznij od 5-10minut dziennie. Nie forsuj się i znajdź ćwiczenia, które Ci odpowiadają, dzięki temu nie zniechęcisz się i masz szansę wytrwać w postanowieniach. Z czasem zauważysz, że Twoja kondycja oraz nastrój ulegną znacznej poprawie.
Poza aktywnością fizyczną, styl życia według paleo uwzględnia również wartościowy sen, ograniczenie światła niebieskiego oraz zmiana pielęgnacji i środków czystości na te bardziej naturalne.
Podsumowując, paleo jest to dieta dla odważnych. Dla osób, które nie boją się iść pod prąd, a mogą liczyć na rewelacyjne efekty. Ci, którzy przeszli na ten styl odżywiania wymieniają jego pozytywne efekty, takie jak większa odporność organizmu, bystry umysł, a przy tym jędrna i smuklejsza sylwetka.
Jest wiele publikacji na ten temat, dlatego warto się z nimi zapoznać i spróbować. Może akurat będzie to dieta idealna dla Ciebie?