Internet w telefonie ? co warto wiedzieć

internet mobilnyPosiadanie dostępu do internetu w każdym miejscu i czasie coraz bardziej staje się koniecznością, a nie zachcianką. Sieci używamy bowiem nie tylko do rozrywki, ale także do uzyskania niezbędnych informacji bądź do szybkiej komunikacji. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na internet w swoim telefonie?

Używanie internetu w telefonie wymaga przede wszystkim odpowiedniego sprzętu. Nie wszystkie aparaty telefoniczne dostosowane są do serfowania po internecie. Niektóre z nich nawet jeśli mają taką opcję, mogą być niewygodne w użyciu, bądź działać zbyt wolno. Warto zatem na początku zainwestować w odpowiedni telefon, który następnie pozwoli w pełni wykorzystać wykupiony przez nas transfer. Szczęśliwie wraz ze wzrostem popularności internetu mobilnego, bardzo poszerzyła się oferta smartfonów, co pociągnęło za sobą spadek cen. Obecnie telefon komórkowy z dostępem do sieci możemy kupić także u operatorów internetowych, takich jak np. Inea.

Pierwsze kroki w kierunku internetu mobilnego

Zastanawiając się nad internetem w swoim telefonie, przede wszystkim musimy zdecydować o wysokości transferu, jaki chcemy zakupić, pożądanej szybkości łącza oraz operatorze, który zapewni nam najlepszą ofertę i zasięg.

Wysokość transferu określa, ile danych możemy pobrać i wysłać z internetu. Często operatorzy w cenie abonamentu włączają ofertę tzw. pakietu minimum, obejmującego 250MB. Jest to wystarczająca ilość wyłącznie do sporadycznego sprawdzania nawigacji bądź poczty. Jeśli zależy nam na stałej możliwości dostępu do sieci, powinniśmy zaopatrzyć się w pakiet przynajmniej 1,5-2GB. Większa wysokość transferu przydaje się jedynie w przypadku częstego oglądania wideo bądź ściągania większej ilości danych. Ograniczenia w pobieraniu danych jest często jedną z najbardziej dotkliwych wad internetu mobilnego. Po wykorzystaniu limitu określonego przez abonament internet znacząco zmniejsza swoją prędkość, a korzystanie z niego staje się praktycznie niemożliwe. Dobrze jest więc wcześniej ustalić, jaka ilość transferu najbardziej nam odpowiada.

Kolejną istotą decyzją jest wybór szybkości łącza, jaką chcemy posiadać w telefonie. Określa ona jak długo ładować się będą strony internetowe lub filmy. Obecnie obok standardowej prędkości operatorzy oferują także połączenia za pomocą technologii LTE, która kilkakrotnie skraca czas przesyłania danych. Internet LTE przyda się jednak tylko tym z nas, którym zależy na ciągłym i jak najszybszym dostępie do internetu. Przy normalnym użytkowaniu standardowa szybkość łącza (ok. 5-7mb/s) powinna być wystarczająca.

Wybierając operatora, należy przede wszystkim sprawdzić mapę oferowanego przez niego zasięgu. Internet mobilny jest niestety nadal bardzo zależny od miejsca. Jakkolwiek więc w dużych miastach możemy nie mieć większych problemów z zasięgiem, poza nimi mogą już występować pewne zakłócenia. Zasięg może różnić się w zależności od operatora, warto więc przed zakupem abonamentu spojrzeć, jaką infrastrukturą dysponuje wybrany przez nas dostawca.

Wybierając ofertę, warto także zwrócić uwagę na możliwości łączenia usług w ramach jednego abonamentu. Rozwiązanie takie może znacząco obniżyć koszty korzystania z internetu w naszym telefonie.

Exit mobile version