Jak pozbyć się blizny? Skuteczne sposoby na zmniejszenie jej widoczności

Woman with a scar on her shoulder

Ślady starych blizn to historia naszego życia. Mogą być „pamiątką” po obrażeniach, poparzeniach, czy choćby chorobie czy dorastaniu. Czasem znajdują się w miejscach, w których nam nie przeszkadzają, czasem jednak ich ślad szpeci nasze ciało i sprawia dyskomfort. Nic więc dziwnego, że w takim wypadku chcielibyśmy się ich jak najszybciej pozbyć. Niestety usuwanie blizn i ich gojenie to wcale nie taka prosta sprawa. Wiele z nich może nigdy się nie zagoić lub potrzebować na to kilku lat. Dzisiaj sprawdzimy jak pozbyć się blizn lub co zrobić, by były mniej widoczne.

Po jakim czasie goją się blizny?

Niestety nie ma prostej odpowiedzi na pytanie kiedy i czy w ogóle blizna się zagoi. Wszystko zależy od pielęgnacji, wielkości i głębokości blizny. Istotną kwestię odgrywają także osobiste predyspozycje genetyczne. Wiele też zależy również od tego z jakiego rodzaju blizną mamy do czynienia:

  • blizny trądzikowe – powstałe po przebytym trądziku na etapie dorastania,
  • blizny poospowe – nieestetyczne ślady pozostałe po ospie,
  • blizny pooperacyjne – zazwyczaj po operacji chirurgicznej czy szyciu,
  • blizny przerostowe, keloidowe i powstałe w procesie gojenia – często w formie nieestetycznych blizn o nieregularnym kształcie. Mogą powstawać również w wyniku nadprodukcji kolagenu.

Blizny – czy da się ich pozbyć samodzielnie?

Warto mieć na uwadze, że często jedynym wyjściem na pozbycie się starych blizn, zwłaszcza sięgających głębokich warstw skóry, są tylko zabiegi medycyny estetycznej. Samodzielnie możemy starać się usunąć mniejsze, z reguły najmniej widoczne blizny. Wymaga to jednak trochę pracy i czasu. Pierwsze, co możemy zrobić to wpłynąć na procesy gojenia, wesprzeć je i znacząco przyspieszyć. Dobrym wyborem są tu kremy wspomagające prawidłową regenerację tkanek, bogate we włókna kolagenowe i witaminy. W leczeniu blizn potrądzikowych możesz zastosować peelingi usuwające martwy naskórek, natomiast leczenie blizn pooperacyjnych warto wspomagać produktami nawilżającymi i pozytywnie wpływającymi na elastyczność skóry. Wszystkie te zabiegi będą powodować rozjaśnienie blizn, a w efekcie zmniejszenie widoczności blizn czy przebarwień potrądzikowych.

Zmniejszanie widoczności blizn: Sprawdzone sposoby

Najlepszym rozwiązaniem na stare blizny (np. blizny przerostowe) są zabiegi kosmetyczne. Usuwanie blizn w ten sposób jest jednak niezwykle drogie. W przypadku blizn potrądzikowych czy powstałych na skutek ospy, leczenie możemy zacząć już w trakcie choroby, stosując odpowiednie preparaty łagodzące i wspierające proces gojenia, a co za tym idzie minimalizujące widoczność blizn lub ich powstawanie. Świetnie sprawdzają się specjalne plastry silikonowe, maści pełne włókien kolagenowych, żele, czy kremy bogate np. w olej kokosowy i odpowiednia dieta sprzyjająca produkcji kolagenu. Jednak gdy w grę wchodzą stare blizny, lub blizny pooperacyjne (np. po cesarskim cięciu, czy wycięciu wyrostka), zakorzenione w głębszych warstwach skóry, rozwiązaniem jest tylko usuwanie blizn.

Różne rodzaje blizn, np. blizny zwykłe, blizny potrądzikowe, wymagać będą innego podejścia i wsparcia. Jeśli nie wiesz gdzie znaleźć sprawdzone produkty na blizny, sprawdź drogerię internetową Magnuspharm. Usuwanie blizn będzie znacznie łatwiejsze, gdy wybierzesz dobrej jakości produkty o sprawdzonym i bezpiecznym dla organizmu składzie.

Pozbywanie się blizn – podsumowanie

Blizny szpecące ciało to dość poważny problem. Zmniejszają poczucie własnej wartości i wyglądają nieestetycznie. Dlatego w usuwaniu blizn nie warto bawić się w półśrodki. Jeśli potrzebujesz sprawdzonych produktów koniecznie sprawdź asortyment Magnuspharm. Regularne stosowanie maści i kremów przyspieszy rozjaśnianie blizn i pomoże pozbyć się nieestetycznych śladów.

Materiał zewnętrzny