Kąpiel solankowa

Kąpiel solankowa

Już starożytni Rzymianie wiedzieli doskonale o tym, jak wyjątkowo przyjemna, relaksująca i przede wszystkim dobra dla zdrowia człowieka jest… kąpiel!

Łacińskie powiedzenie sanus per aquam oznaczające tyle co ?zdrowy poprzez wodę? ma swoje pełne uzasadnienie. Co takiego dobroczynnego jest dla przykładu w kąpieli solankowej, iż jest ona oferowana przez wiele gabinetów odnowy biologicznej i wiele znakomitych Spa.

Kąpiel solankowa czyli…

Kąpiel solankowa czyli po prostu solanka przygotowywana jest poprzez dodanie specjalnej wysokozmineralizowanej soli do wody. Może to być przykładowo sól zabłocka czy bocheńska ? obie to sole lecznicze jodowo-bromowe. Sole te wykorzystuje się nie tylko do kąpieli, ale także inhalacji, peelingów, maseczek, okładów.

Jak działa kąpiel solankowa?

Podczas kąpieli solankowej jony magnezu, sodu, wapnia, żelaza oraz jony węglanowe drażnią zakończenia nerwów naczyniowo-ruchowych. Dla niewtajemniczonych może to brzmieć nieco groźnie, jednak takie działanie ma wprost zbawienny wpływ na ludzki organizm. Skóra znacznie wzmacnia się, staje się bardziej odporna na różnego rodzaju alergeny, naczynia skórne rozszerzają się.

Dzięki regularnym kąpielom solankowym można znacznie zmniejszyć różne obrzęki, nacieki oraz krwiaki, ogólnie można dzięki niej wypielęgnować skórę. Kąpiel solankowa wykazuje również właściwości przeciwbólowe, jest zabiegiem wyjątkowo relaksacyjnym. Kąpieli takiej można poddawać się w Spa, ale także we własnym zaciszu domowym. Za kilogram soli leczniczej zapłacimy zaledwie kilka do kilkunastu złotych, a zatem nie jest to zbyt wygórowana cena zważywszy na doprawdy dobroczynne działanie kąpieli solankowej. Z kąpielą taką nie można jednak ?przesadzać? – nie częściej niż co drugi dzień, kąpiel powinna trwać około 20 minut.

Wskazania do kąpieli solankowej

Kąpiel solankowa wskazana jest przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, przy przewlekłych zapaleniach stawów, przy nerwicach, bezsenności, stwardnieniu rozsianym, nerwobólach, stresie. Nieco cieplejsze kąpiele solankowe warto urządzać sobie w przypadku chorób narządu rodnego oraz przy chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Exit mobile version