Kawę rozpuszczalną zaczęto produkować w latach 50- tych XX wieku. Jej główną zaletą jest to, że można ją bardzo ławo i szybko przygotować bez mielenia i parzenia. Do jej przygotowania nie potrzeba żadnych specjalnych urządzeń. Spora część jej zwolenników pije ją z jeszcze jednego powodu. Po zalaniu jej gorącą wodą nie musimy walczyć z pływającymi w niej fusami tak, jak w przypadku tradycyjnej, polskiej plujki.
Kawa rozpuszczalna powstaje w wyniku pewnych skomplikowanych procesów produkcyjnych. Proces technologiczny podczas, którego wytwarzana jest kawa rozpuszczalna w proszku polega na rozkruszaniu ziaren i przepuszczaniu ich przez strumień gorącej wody pod wysokim ciśnieniem. W wyniku takiego działania powstaje ekstrakt, który następnie poddawany jest czyszczeniu, filtrowaniu i suszeniu.
Wytwarzana jest na dwa sposoby:
- przez prażenie, mielenie, zaparzanie, ekstrakcję fragmentów stałych, odparowanie cieczy metodą suszenia przez wymrażanie, usuwanie powstałego lodu metodą sublimacji
- przez rozpryskowe odparowywanie wody z koncentratu kawy
Podczas procesu produkcji kawy granulowanej najpierw zaparza się ekstrakt z prażonych i mielonych ziaren. Tak przygotowany koncentrat kawowy razem z gorącym powietrzem wtłacza się do wysokiego zbiornika specjalnej, suszącej maszyny. Pod wpływem temperatury cała woda z ekstraktu odparowuje, pozostają tylko granulki kawy. Najnowocześniejszą metodą produkcji kawy instant jest suszenie ekstraktu poprzez wymrażanie. W skrócie można powiedzieć, że polega ona na usunięciu płynów z zamrożonego naparu i zmieleniu go.