Leki na alergię, na które nie potrzeba recepty: czy wiesz, które wybrać?

LEKI PRZECIWHISTAMINOWE AlergiaAby szybko poradzić sobie z rozpoczynającą się alergią, warto sięgnąć po leki dostępne bez recepty. Dzięki nim zablokujemy reakcję alergiczną we wczesnej fazie, nie pozwalając jej się rozwijać. Warto wiedzieć, po jakie środki należy sięgnąć, borykając się z uczuleniem.
Czym jest alergia?

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego naszego organizmu na substancje, z którymi mamy kontakt. Mimo że substancje te, zwane alergenami, nie mają w rzeczywistości negatywnego wpływu na nasze zdrowie, organizm rozpoczyna reakcję obronną. Produkuje przeciwciała, których zadaniem jest zwalczanie chorobotwórczych drobnoustrojów, a w tym przypadku ? alergenów. Alergie podzielić można na cztery grupy, ze względu na to, w jaki sposób alergeny docierają do naszego ciała. Po pierwsze, wyróżnić można alergie pokarmowe. Uczulać mogą nas produkty zawierające białko mleka, białko jaja kurzego, orzechy, ryby, niektóre owoce i warzywa. Efektem są zazwyczaj problemy gastryczne lub zmiany skórne. Drugi rodzaj uczuleń to alergie wziewne ? powstają na skutek wdychania powietrza, w którym znajdują się pyłki roślin, roztocza kurzu lub sierść zwierząt. Alergie wziewne powodują zaburzenia w funkcjonowaniu górnych dróg oddechowych oraz zapalenie spojówek. Trzecim typem alergii są reakcje kontaktowe; ich objawem jest wystąpienie zmian skórnych na skutek zetknięcia się skóry z uczulającą substancją. Wiele osób uczulonych jest na chrom i nikiel, które znajdują się w biżuterii. Alergię wywoływać mogą także barwniki, konserwanty i substancje zapachowe znajdujące się w kosmetykach, proszkach do prania, płynach do płukania. Czwarty rodzaj alergii to uczulenie na jad. Coraz więcej osób uczulonych jest na jad pszczół, os, trzmieli i szerszeni. Można być także uczulonym na jad mrówek.

Sposoby na alergię

Istnieją trzy sposoby na walkę z alergią. Pierwszym z nich jest unikanie alergenów. W przypadku alergii pokarmowej należy wyeliminować z diety produkty, które wywołują reakcje alergiczne; jeśli cierpimy na alergię kontaktową, należy wybierać kosmetyki i środki czystości pozbawione alergenów. Zrezygnować musimy także z uczulającej nas biżuterii. W przypadku uczulenia na jad owadów należy bardzo uważać podczas przebywania na świeżym powietrzu. Nie unikniemy jednak alergenów unoszących się w powietrzu ? możemy jedynie próbować ograniczyć częstotliwość ich działania poprzez rezygnowanie ze spacerów czy wyjazdów urlopowych w sezonie pylenia. Drugim sposobem na walką z alergią jest doraźna pomoc w łagodzeniu objawów oraz blokowanie reakcji alergicznej we wczesnej fazie. Do tego celu służą leki antyhistaminowe. Trzecia metoda zwalczania alergii to odczulanie. Skuteczne jest w przypadku alergii na jad oraz alergii wziewnych. Polega na dostarczaniu do organizmu małych dawek alergenów, aż do momentu, gdy organizm przestanie na nie reagować.

Jak wybrać dobre leki na alergię

Leki antyhistaminowe, blokujące reakcje alergiczne, dostępne są zarówno na receptę, jak i bez recepty. Aby zareagować szybko na rozpoczynające się problemy, warto sięgnąć po leki przeciwhistaminowe bez recepty. Dostępne są wśród nich środki drugiej generacji, zawierające np. feksofenadynę, desloratadynę bądź loratadynę ? są one nie tylko skuteczne, ale również nie wywołują efektu tzw. sedacji, czyli m.in. uczucia senności, braku koncentracji czy zaburzeń pamięci.

W przypadku alergii ważna jest szybkość reakcji. Warto sięgnąć po leki antyhistaminowe dostępne bez recepty ? najlepiej te, które nie powodują nieprzyjemnych skutków ubocznych.

zdj: shutterstock

Exit mobile version