Pierwsze oznaki starzenia się skóry – przedstawiamy sposoby na ich zwalczanie

Pierwsze oznaki starzenia się skóry nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Czasami w ogóle ich nie widać, a innym razem są widoczne aż za bardzo.

Na stan młodej skóry wpływają stres, zmęczenie i zanieczyszczenia ? im ich więcej, tym szybciej przebiega proces starzenia się skóry. W świetle aktualnej wiedzy medycznej, pierwsze oznaki starzenia się skóry pojawiają się w okresie od 25. do 30. roku życia. Trzeba postawić sprawę jasno ? starzenia nie można zahamować, a do określeń typu „eliksir młodości”, albo „sposób na wieczną młodość” lepiej podchodzić sceptycznie.

Skóra się starzeje ? naturalnie

Prawidłowa pielęgnacja i zabiegi kosmetyczne nie są w stanie zahamować procesu starzenia się skóry. Można go jednak maksymalnie ograniczyć, z tym zastrzeżeniem, że zabiegi kosmetyczne trzeba okresowo powtarzać, a kremy i inne kosmetyki odpowiednio często zmieniać. Pogorszenie wyglądu zewnętrznego skóry jest efektem naturalnych procesów zachodzących w obrębie tkanki. Polegają one głównie na zmniejszeniu ilości włókien kolagenu i elastyny oraz obniżeniu liczebności keratynocytów, melanocytów i fibroblastów. O skutkach tych procesów nie trzeba dużo mówić ? w ich rezultacie obniża się elastyczność i jędrność skóry. Objawem tego są pierwsze zmarszczki i wiotczenie skóry. W miarę starzenia się skóry mogą pojawić się zmiany barwnikowe. Może także dojść do rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Pierwsze oznaki procesu starzenia

U 25 ? latek można zaobserwować takie oznaki starzenia się skóry, jak obniżenie jędrności skóry w porównaniu ze stanem sprzed kilku lat. Skóra w okresie od 25 do 30 lat może być bardziej podatna na przebarwienia. Mogą pojawić się także problemy z nierównym kolorytem. Niektóre kobiety zmagają się dodatkowo z trądzikiem, który odwraca uwagę od procesu starzenia się skóry.

Zmarszczki wokół oczu powstają zazwyczaj dopiero w trzeciej dekadzie życia. W obszarze nosowo ? wargowym, skroniowym i bocznym policzka zanika tkanka tłuszczowa, co sprawia, że zmarszczki stają się bardziej widoczne. Obniżona produkcja elastyny i kolagenu ma swoje odzwierciedlenie w zmniejszeniu napięcia skóry. Proces starzenia się skóry wpływa także na gruczoły łojowe, które zaczynają pracować wolniej ? w konsekwencji cera staje się gorzej nawilżona i przesuszona. Ten czynnik dodatkowo powoduje, że zmarszczki wyglądają na bardziej wyraźne.

Jak w XXI wieku radzimy sobie ze zmarszczkami?

Dla wielu kobiet stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego dobranego odpowiednio do wieku to za mało. Efekt spowolnienia procesu starzenia się skóry próbują osiągnąć poprzez poddawanie się rozmaitym zabiegom, np. zabiegom polegającym na wykorzystaniu ultradźwięków, albo preparatów przygotowanych na bazie kwasu l-polimlekowego przywracających utraconą objętość i sprężystość skóry. Im młodszy wiek, tym mniej inwazyjne zabiegi powinno się stosować. Dużym błędem jest stosowanie w wieku 25 lat preparatów przeznaczonych do skóry 30+. Tego typu praktyki mogą zaszkodzić cerze.

Witamina E, koenzym Q10 i inne antyoksydanty

Dla młodej skóry, która chce uniknąć szybkiego zestarzenia się, polecane są kosmetyki zawierające antyoksydanty. Są to substancje nazywane także przeciwutleniaczami. Niszczą one armię wolnych rodników powstającą pod wpływem niekorzystnych czynników, np. nadmiaru stresu, używek, promieniowania UV. Wolne rodniki prowadzą do uszkodzenia włókien kolagenu i elastyny oraz warstwy lipidowej skóry. Niektóre kobiety w wieku 25 lat stosują już serum lub krem na noc. Nie jest to obowiązkiem każdej młodej damy, ale poprzez stosowanie tego typu kosmetyków można wzmocnić naturalne procesy regeneracji skóry.

Nie czekajmy na amerykańskich naukowców

W ostatnim czasie zespół naukowców z Howard Hughes Mediccal Institute prowadził badania nad genem SIRT1, który ich zdaniem jest odpowiedzialny za procesy starzenia się. Naukowcy zaobserwowali, że wspomniany gen jest aktywny w procesie starzenia się, a zatem jego zneutralizowanie może doprowadzić do zahamowania procesu starzenia. Niemniej lepiej zdjąć różowe okulary i uważniej przyjrzeć się swoim nawykom związanym z pielęgnacją skóry.

Proces starzenia zapoczątkowany ok. 25. roku życia jest ściśle związany z naturą człowieka. Prawidłowa pielęgnacja skóry i zabiegi kosmetyczne to jedyny skuteczny sposób na spowolnienie pojawiania się jego kolejnych oznak.

fot. pixabay

Exit mobile version