Ultradźwięki dobre na wszystko?

UltradźwiękiUltradźwięki są wykorzystywane w medycynie, diagnostyce i rehabilitacji od wielu lat. W ciągu ostatnich dwóch dekad technologia ultradźwięków jest coraz częściej kojarzona z kosmetologią.

Ultradźwięki wywierają korzystny wpływ na gospodarkę wodno ? tłuszczową skóry. Z fizycznego punktu widzenia są one mechanicznymi falami o wysokiej częstotliwości, wynoszącej w granicach 22 ? 30 kHz. W kosmetologii wykorzystuje się także fale o częstotliwości 1 MHz i 3 MHz. Fale o częstotliwości 1 MHz wnikają do głębokich warstw tkanki skórnej, z kolei ultradźwięki o częstotliwości 3 MHz oddziałują na powierzchnię skóry. Ultradźwięki o mniejszej częstotliwości oddziałują na głębokie warstwy skóry.

Zjawisko kawitacji

Fale ultradźwiękowe prowadzą do zwiększenia przepuszczalności błon komórkowych oraz poprawiają krążenie w naczyniach włosowatych. Dodatkowo, dochodzi do przyspieszenia metabolizmu komórek, ponieważ z uwagi na lepsze mikrokrążenie mają pod dostatkiem tlenu i składników odżywczych. Drganiom towarzyszy kawitacja ? zjawisko polegające na powstawaniu mikropęcherzyków wypełnionych gazem. Pęcherzyki powiększają się pod wpływem fal, a następnie zapadają wytwarzając falę uderzeniową.

Przyspieszenie metabolizmu komórkowego pod wpływem działania ultradźwięków prowadzi do zwiększenia produkcji kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Jednocześnie dochodzi do poprawy pH powierzchni skóry i zwiększenia absorpcji składników odżywczych.

Bezpieczeństwo zabiegów

Zabiegi kosmetyczne polegające na zastosowaniu ultradźwięków są bardzo bezpieczne ? nawet dla wrażliwej skóry, pod warunkiem użycia odpowiedniego żelu. Wspomniany preparat powoduje, że fala ultradźwiękowa przenika do wewnętrznych warstw skóry. Podczas przeprowadzania zabiegu kosmetolog wykorzystuje aparat z głowicą wprowadzoną w drgania o odpowiedniej częstotliwości. Do porów skóry zostają zaaplikowane preparaty oczyszczające i nawilżające płyny. W czasie zabiegu pory są rozszerzone i zmiękczone, więc kosmetolog może starannie usunąć zanieczyszczenia i obumarłe komórki naskórka oraz pozostałości po kosmetykach używanych na co dzień. Mikromasaż poprawia poziom nawilżenia skóry i jej cyrkulację krwi, wzmacniając tkankę.

Nie tylko w celu pielęgnacji skóry

Fale ultradźwiękowe są wykorzystywane m.in. podczas zabiegu sonoforezy i peelingu kawitacyjnego oraz innych zabiegów wpływających na regenerację skóry. Z uwagi na silne właściwości liftingujące i odmładzające fale ultradźwiękowe mogą być wykorzystywane w pielęgnacji cery dojrzałej, w celu wygładzenia zmarszczek i usunięcia przebarwień. Ponadto, ultradźwięki mogą pomóc osobom zmagającym się z trądzikiem i trądzikiem różowatym, teleangiektazjami i bliznami. Omawiana technologia pomaga także w zwalczaniu cellulitu  i usuwania owłosienia.

Mieszane kuracje z wykorzystaniem ultradźwięków

Zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem ultradźwięków mogą być połączeniem kilku różnych zabiegów. Na przykład, peeling kawitacyjny może być połączony z sonoforezą, jeżeli problemem jest trądzik pospolity. W przypadku trądziku różowatego można połączyć zabieg peelingu kawitacyjnego oraz zabiegu polegającego na zastosowaniu fal ultradźwiękowych o częstotliwości 22 ? 28 kHz lub 1 MHz. Zabiegi są wykonywane w serii po przeprowadzeniu peelingu kawitacyjnego.

Czasami zabiegi polegające na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych są łączone z zastosowaniem zupełnie innych metod pielęgnacji. Na przykład, w usuwaniu przebarwień pomagają zabiegi polegające na stosowaniu ultradźwięków łączone z zastosowaniem preparatów (np. kwasu mlekowego, kwasu askorbinowego, kwasu trójchlorooctowego) aplikowanych na skórę w odpowiednim natężeniu. W walce z oznakami starzenia się skóry sprawdzają się mikromasaże z zastosowaniem fal ultradźwiękowych łączone z takimi zabiegami, jak mikrodermabrazja lub mezoterapia.

Remedium na cellulit?

Ultradźwięki mogą pomóc kobietom, które próbują wszelkimi sposobami pozbyć się cellulitu. Fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości pomagają leczyć cellulit i usuwać nadmiar tkanki tłuszczowej. Ultradźwięki powodują zniszczenie komórek tłuszczowych poprzez uszkodzenie ich błon komórkowych. W procesie przemiany materii uszkodzony adipocyt jest usuwany. Wadą tego „remedium na cellulit” jest jednak wysoki koszt. Żeby uzyskać widoczne i trwałe efekty trzeba wykonywać takie zabiegi regularnie przez dłuższy czas. Zaleca się wykonanie co najmniej dwunastu zabiegów. W połowie serii pacjentki obserwują pierwsze efekty. W miarę upływu czasu, kuracja powoduje zmniejszenie się obwodu ud, bioder i pośladków oraz wygładzenie skóry.

Depilacja z ultradźwiękami

Fale ultradźwiękowe mogą być wykorzystywane do trwałego usuwania owłosienia, przy czym zastosowanie wyłącznie nowoczesnej technologii na nic się zda. Owłosienie podczas zabiegu z jej wykorzystaniem jest usuwane poprzez zniszczenie korzenia włosów. Żeby uzyskać optymalne efekty stosuje się dodatkowo substancje biologicznie czynne ? są one wprowadzane do korzenia włosa. Podobnie jak w przypadku redukcji cellulitu, konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Pacjentki mogą zauważyć, że po każdym zabiegu włosy stają się coraz rzadsze i słabsze.

Niestety nie dla każdego

Zabiegi kosmetyczne polegające na zastosowaniu fal ultradźwiękowych nie są niestety dla każdego. Z jednej strony występują bariery ekonomiczne, a z drugiej przeciwwskazania medyczne. Zabiegom nie mogą poddawać się kobiety w ciąży. Inne przeciwwskazania to gruźlica, choroba wieńcowa, nerwica wegetaywna, zakrzepowe zapalenie żył, gorączka, stan zapalny lub ropny skóry oraz choroba nowotworowa. Ponadto, ultradźwięki mogą zaszkodzić osobom, które są w ciężkim stanie ogólnym, mają niezakończony wzrost kości, albo rozrusznik serca lub jakiekolwiek implanty.

Warto mieć powyższe wyliczenie na uwadze przed umówieniem wizyty salonu kosmetycznego na innowacyjny zabieg. Fale ultradźwiękowe ingerują w gospodarkę wodno ? lipidową skóry, dlatego zastosowane mimo przeciwwskazań mogą być bardzo niebezpieczne.

Exit mobile version