Pomysły na spędzenie romantycznego weekendu na Mazurach

Mazury

Na romantyczny weekend warto znaleźć czas nie tylko podczas letnich wakacji. Czasem warto znaleźć chwilę tylko dla siebie i partnera nawet w bardzo napiętym miesiącu, pełnym stresu. Być może weekend na polskich Mazurach to idealny pomysł na odpoczynek? Jeżeli więc chcemy zabrać ukochaną osobę na krótki pobyt na Mazury, warto zaplanować sposób w jaki spędzimy weekend i to gdzie będziemy nocować. A zatem poznajmy wspaniałe pomysły na spędzenie miłego urlopu w owej urokliwej krainie.

Romantyczny weekend na mazurach: Atrakcje

Mazury, nazywane też krainą jezior, to bardzo atrakcyjny rejon, który w ciągu roku gości mnóstwo turystów, letników oraz pensjonariuszy, nie tylko z Polski. Jest to mimo wszystko niebywale spokojny teren, więc wykupienie pobytu w którymś z domków dla gości przyniesie nam mnóstwo uspokojenia i pomoże solidnie wypocząć. Natomiast ogrom atrakcji sprawi, iż przy okazji przeżyjemy mnóstwo przygód, nawet jeśli będziemy mieć na to tylko weekend. Zatem przejdźmy do sedna i poznajmy pięć najpiękniejszych atrakcji Mazur: tych znanych i tych nieco mniej znanych.

1. Twierdza Boyen

Ten niebywały poniemiecki zabytek znajdujący się koło Giżycka to prawdziwa gratka dla miłośników historii i zabytków. Ów kompleks został zbudowany około roku 1875. Jednak, co ciekawe, do jego budowy zużyto aż… 17 milionów cegieł. Jako że teren twierdzy ma aż 100 hektarów, do wejścia prowadzą aż trzy szlaki, choć możemy dojść do niego inaczej. To dobry pomysł na aktywną i emocjonującą randkę, oczywiście o ile się nie zgubimy. Wszak nie chodzi nam o aż nazbyt emocjonującą przygodę. Jednak nie martwmy się: do twierdzy wiedzie mnóstwo znaków z określeniem, ile mniej więcej czasu zajmie nam spacer.

2. Muzeum Mazurskie w Owczarni

Jeżeli interesuje nas historia Mazur i rodu Mazurów nie możemy spędzić weekendu w tym rejonie i nie odwiedzić tego zabytku. Jest ono bowiem miejscem, które wręcz uosabia folklor tego zakątka. Owa atrakcja powstała w 1996 roku z inicjatywy wielbiciela Mazur, pana Aleksandra Puszko, który aż do dzisiaj stale rozwija swe małe muzeum kultury i dziedzictwa Mazurów. Warto też wspomnieć, iż na miejscu jest i mała kawiarenka z domowym tradycyjnym jedzeniem. Choć muzeum zostało otwarte w 1996 roku, budynek powstał w 1850 roku. Był on czworakiem. Wielbiciele Nocy I Dni Marii Dąbrowskiej z pewnością wiedzą co to takiego. Budynek ten zamieszkiwały aż cztery rodziny, a w centralnej jego części znajdowała się wspólna czarna kuchnia. Do dzisiejszego dnia pozostała ona w stanie oryginalnym udostępniona dla zwiedzających. Dzisiejsze muzeum Mazurskie niegdyś było częścią folwarku, zrujnowanego pod koniec II wojny światowej przez Rosjan. Najciekawsza z pewnością jest owa kuchnia. Czym ona była? Centralnym pomieszczeniem w niemalże każdej mazurskiej chacie. Te w Warmii i na Żuławach również posiadały czarne kuchnie. Owo pomieszczenie służyło do gotowania na wolnym ogniu, a raczej ognisku potraw. Nazywaną ją czarną kuchnią, bowiem dym z ogniska brudził ściany, które stawały się osmolone, a więc czarne. Odwiedzając takie miejsce, możemy sobie wyobrazić, jak żyli dawni mieszkańcy rejonu Mazur.

3. Kościółek w Bezławkach

Tak właściwie był to zamek. Powstały około roku 1400, w roku 1513 został przekształcony w kościół. Ten przepiękny zabytek został wybudowany na planie czworoboku. W jego skład wchodził plac zamkowy: piękny dziedziniec oraz dom zamkowy. Choć przez większość czasu pełnił rolę strażnicy, po przebudowie w kościół katolicki, zaczął pełnić funkcje wyznaniowe.

4. Zamek w Kętrzynie

Romantyczne spacery po dawnym zameczku Krzyżackim to idealna opcja dla miłośników historii. A historia Kętrzyna, podczas II wojny światowej noszącego niemiecką nazwę Rastemborka, jest bardzo interesująca. W odbudowanym zamku znajdziemy muzeum, zaś jeżeli interesuje nas romantyczna kolacja w pięknym miejscu, to idealna propozycja dla nas.

5. Święta Lipka

Jest to istotnie jedna z pereł baroku: umieszczone pośrodku mazurskich lasów katolickie sanktuarium maryjne o przepięknej architekturze i zajmującej historii. Taki czas spędzony razem na świeżym powietrzu to doskonały pomysł na romantyczny wyjazd na Mazury. A co ujrzymy w sanktuarium? Np. Madonnę z dzieciątkiem wyrzeźbioną przez świętego Jerzego czy przecudne malowidła zdobiące ściany kościoła.

Nocleg w centrum SPA

Wypoczynek w pięknym miejscu, w otoczeniu wyjątkowych zabytków i w dodatku z dostępem do zabiegów SPA? Brzmi jak marzenie. A więc na co czekamy? Taki wyjazd z pewnością zachwyci naszą ukochaną i pozwoli jej wypocząć, zrelaksować się i zregenerować. Podczas pobytu w SPA, oprócz zabiegów, jako romantyczny pakiet można też wykupić dostęp do basenu. W międzyczasie warto pograć w gry planszowe oferowane przez obiekt SPA, czy pograć w tenis stołowy. Wszystko to znajduje się w ofercie, dostępnej na www.palacmortegi.pl.

Poznaliśmy kilka wyjątkowych atrakcji dla prawdziwych koneserów. Mamy również pomysł na idealny obiekt noclegowy. A więc prędko rezerwujmy wymarzony romantyczny weekend i cieszmy się z chwil relaksu we dwoje.

Exit mobile version